AlertWszystko

Nie ma zagrożenia dla szlaku Gazociągu Transadriatyckiego

(Azer News/Patrycja Rapacka/Trend/Piotr Stępiński)

Konsorcjum Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) poinformowało, że trasa gazociągu wyznaczona na obszarze Włoch jest optymalna i nie są planowane zmiany w związku ze szlakiem gazociągu. Reprezentacja konsorcjum poinformowała, że projekt jest obecnie procedowany, ponadto trwają intensywne działania w celu wcześniejszego rozpoczęcia prac budowlanych. Na wypowiedź przedstawicieli konsorcjum powołuje się dziennik Azer News.

Wątpliwości odnośnie przebiegu szlaku ma prezydent regionu Apulia, o czym informowały włoskie media. Podczas spotkania z konsorcjum TAP poprosił on, by znaleźć alternatywny przebieg trasy od wyjścia gazociągu na ląd ze względu na kwestie ochrony środowiska. Przedstawicieli włoskiego regionu popierają – przede wszystkim –  mieszkańcy Włoch, którzy mają duże obawy związane z potencjalnym, szkodliwym wpływem rurociągu na krajobraz włoski oraz same środowisko. Obawy te dotyczą ponadto kwestii kulturowych i społeczno-ekonomicznych, jednak tu nie wskazano konkretnych zastrzeżeń. Konsorcjum TAP, jak podaje Azer News, wielokrotnie było celem ataków ze strony przeciwników budowy gazociągu. Jak do tej pory spółka zarządzająca pozostaje nieugięta w swoich planach.

– Wyjście lądowe w San Foca zostało wybrane jako najbardziej optymalna lokalizacja dla rurociągu. Jest to opcja o najmniejszym wpływie na środowisko – wyjaśniła Lisa Givert, Kierownik Komunikacji TAP, w wywiadzie dla Trend. Podkreśliła ponadto, że konsorcjum nie ignoruje głosów społeczności lokalnych, które będą na bieżąco informowane o planach związanych z projektem. W celu zrealizowania budowy gazociągu zdobyto odpowiednie licencje i upoważnienia od wielu podmiotów, w tym od rządu włoskiego, które dają podstawy do dalszej pracy nad włoskim odcinkiem. Givert podkreśliła też, że w chwili obecnej, działalność konsorcjum przebiega bez większych zakłóceń i mieści się w ramach harmonogramu projektu.

Proponowany włoski odcinek gazociągu ma być przebiegać przez terytorium włoskiego regionu Apulia w południowych Włoszech. Ma mieć długość 45 km (odcinek morski) oraz 5 km w ramach szlaku lądowego.  Wejście gazociągu z obszaru morskiego na lądowy będzie znajdowało się najprawdopodobniej pomiędzy miejscowością San Foca oraz Torre Specchcia Ruggeri w gminie Melendugno.

Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II, przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP), mający powstać w Turcji. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.

Początkowa przepustowość TAP ma wynosić 10 mld m3 rocznie z możliwością jej zwiększenia do poziomu 20 mld m3.

Akcjonariuszami TAP są: BP (20 proc.), SOCAR (20 proc.), Statoil (20 proc.), Fluxys (19 proc.), ENAGAS (16 proc.), oraz Axpo (5 proc.).

Więcej informacji:

Kolejni chętni na zakup greckich gazociągów

Korytarz Południowy znów na liście kluczowych projektów UE

Włosi chcą zainwestować w greckie gazociągi


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X