AlertWszystko

Czym zastąpimy wyłączone moce?

(CIRE.pl/Rzeczpospolita)

CIRE.pl podaje, że w perspektywie 2030 r. ze względów środowiskowych z naszego krajowego systemu elektroenergetycznego ma zostać wycofanych kilkanaście GW mocy. Jak pisze portal, powołując się na “Rzeczpospolitą”, przy uwarunkowaniach rynkowych i polityce UE brakuje sygnałów do ich odbudowy.


Dziennik przypomina, że tylko ze względu na rosnące wymagania środowiskowe z KSE do 2030 r. ma zostać wycofanych 12 GW mocy, co w połączeniu z innymi czynnikami generuje potrzebę inwestycji w nowe bloki o łącznej mocy 17 GW w ciągu 15 lat, wyłączając z tego już budowane 6 GW.

Jednocześnie “Rz” podkreśla, że inwestowanie w nowe moce węglowe trafia na barierę w postaci unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Budowa źródeł gazowych jest nie opłacalna ze względu na wysokie ceny gazu. Natomiast na energetyką jądrową w ocenie dziennika, w naszym systemie elektroenergetycznym nie ma co liczyć w perspektywie najbliższych 15 lat.

Jednak jak zwraca uwagę dziennik, mimo unijnych ograniczeń obecny rząd chce oprzeć bezpieczeństwo energetyczne na węglu kamiennym i brunatnym, a branża przekonuje, że zmodernizowana energetyka węglowa jest w stanie ograniczyć emisje aż o 25 proc.

Z drugiej strony, jak zauważa “Rz”, pojawiają się głosy, że jeśli wymogi klimatyczne będą rosły, to nawet nowoczesne bloki węglowe ze względu na rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 będą wypychane z systemu i konkurencją dla węgla już po 2020 r. staną się famy wiatrowe, a później również źródła PV.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X