InfrastrukturaWszystko

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki na unijnej Radzie ds. Konkurencyjności

Rozwój przemysłu i analiza nowych regulacji tak, aby nie hamowały konkurencyjności gospodarek państw członkowskich UE, to główny temat spotkania unijnych ministrów gospodarki poruszony na Radzie ds. Konkurencyjności w Brukseli. Rozmowy, z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, odbyły się 30 listopada 2015 r.

Przedstawiając stanowisko Polski na Radzie, wicepremier Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zwiększenie znaczącej roli przemysłu w politykach unijnych.

– Sektor ten pomaga rozwijać eksport, tworzyć stałe miejsca pracy, a także wypracowywać nowe, innowacyjne rozwiązania, co przekłada się na konkretne przewagi konkurencyjne – zaznaczył.

– Powinniśmy też uwzględniać sektory tradycyjne, kto stanowią większość gospodarek państw członkowskich, a nie koncentrować się tylko na sektorach high-tech. Ważne jest też uwzględnianie interesów małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają takich możliwości docierania do decydentów, jak wielkie koncerny – powiedział.

Jak dodał wicepremier Morawiecki, konieczne jest także wprowadzenie zasady, by rozwiązania legislacyjne przyjmowane na forum UE były zawsze analizowane pod kątem ich wpływu na konkurencyjność gospodarki UE i obciążeń dla przedsiębiorców.

– Tego typu działania wzmacniają Jednolity Rynek i zwiększają konkurencyjność europejskich firm – ocenił.

Podczas pobytu w Brukseli, wicepremier przedstawił priorytety gospodarcze nowego rządu. Omówił także punkty bieżącej agendy europejskiej podczas spotkań z wiceprzewodniczącym KE, komisarzem ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, Jyrki Katainenem oraz komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Elżbietą Bieńkowską.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X