EnergetykaGaz.Wszystko

Wycofanie Polski z ETS będzie bardzo trudne i szkodliwe

Pojawiające się w związku z planami zaostrzania unijnej polityki klimatyczno-energetycznej pomysły na wyjście Polski z unijnego systemu handlu emisjami są szkodliwe dla naszego kraju i niemożliwe do realizacji – czytamy w “Rzeczpospolitej”.


Jak pisze dziennik, przyjęcie podczas paryskiej konferencji klimatycznej nowego globalnego porozumienia wzmocni Europejski System Handlu Emisjami (ETS), który jest głównym narzędziem realizacji pakietu klimatyczno-nergetycznego w UE. Jak podkreśla “Rz”, w tej sytuacji wypowiedzi niektórych polityków o możliwości wyjścia Polski z ETS brzmią zdecydowanie nierozsądnie.

Cytowany przez dziennik Marcin Stoczkiewicz z ClientEarth tłumaczy, że taki krok z jednej strony, ze względu na przepisy prawa międzynarodowego, jest niemożliwy a z drugiej zdecydowanie nieopłacalny dla naszego kraju. Według Stoczkiewcza, nawet gdyby udało się doprowadzić do wyjścia Polski z ETS, to uderzyłoby to w naszą energetykę, która korzysta z unijnych przywilejów umożliwiających realizację inwestycji.
Jak pisze “Rz”, część ekspertów ostrzega także, że wyjście z ETS oznaczać będzie też zagrożenie dla możliwości wykorzystania przez nasz kraj znaczącej części z 80 mld euro przyznanych na lata 2014–2020 na inicjatywy dotyczące zmniejszania emisyjności, poprawy efektywności czy rozbudowy odnawialnych źródeł.

Cytowana w “Rz” Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych tłumaczy, że wycofanie z ETS, a co za tym idzie rezygnacja ze stosowania wielu unijnych regulacji, oznaczałoby trwałą blokadę rozwoju sektora energetycznego.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.pl


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X