– Prezentacja raportu World Energy Outlook odbywa się w naszym kraju już po raz ósmy. Staję się to także tradycją naszej współpracy z Międzynarodową Agencją Energetyczną, na forum której stanowisko Polski jest coraz bardziej słyszalne – powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz. Prezentacja raportu MAE odbyła się 14 listopada 2013 r. w MG.
Wiceminister Pietrewicz podkreślił, że tegoroczna edycja World Energy Outlook (WEO-2013) skupia się przede wszystkim na analizie wpływu produkcji ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych na światową gospodarkę oraz rosnącym znaczeniu Brazylii. – Wzrost produkcji ropy ze źródeł niekonwencjonalnych, w tym tzw. ropy zaciśniętej „light tight oil” i ciekłych frakcji gazu ziemnego „natural gas liquids” wypełni lukę pomiędzy rosnącym popytem a wydobyciem surowca ze źródeł konwencjonalnych – wyjaśnił sekretarz stanu w MG.
Wiceminister Pietrewicz zwrócił również uwagę na prognozy ekspertów MAE dotyczące Brazylii. – Produkcja ropy naftowej w tym kraju potroi się i osiągnie 6 mln baryłek dziennie w 2035 r. Pomimo większej dostępności i wykorzystania paliw kopalnych, brazylijski sektor energetyczny pozostanie jednym z najmniej emisyjnych na świecie – ocenił.
Pełnej prezentacji raportu World Energy Outlook dokonał dr Fatih Birol, Główny Ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej. – Nasza publikacja MAE zwraca uwagę m.in. na fakt, że OZE będą odpowiadać niemal za połowę globalnego przyrostu produkcji energii elektrycznej do 2035 r. – powiedział. – Najwięcej energii z odnawialnych źródeł będą wytwarzać Chiny – dodał dr Birol.
Wyjaśnił także, że w wielu regionach węgiel pozostanie tańszą alternatywą niż gaz ziemny do wytwarzania energii elektrycznej. – Jednak w dłuższej perspektywie kluczowe dla określenia jego przyszłości będą przyjęte strategie mające na celu poprawę efektywności, redukcję zanieczyszczenia powietrza na poziomie lokalnym i łagodzenie skutków zmian klimatu – podkreślił.
Więcej na stronach internetowych Międzynarodowej Agencji Energetycznej:http://www.worldenergyoutlook.org/
Źródło: MG