EnergetykaGaz.Wszystko

Saryusz-Wolski: KE powinna uwzględnić polityczną naturę Nord Stream 2

Podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego z 16 grudnia w debacie przygotowującej przed Radą Europejską zaplanowaną na 17 i 18 grudnia głos zabrał poseł z Europejskiej Partii Ludowej, Polak, Jacek Saryusz-Wolski. Odniósł się on do tematu projektu gazociągu Nord Stream 2, który ma stanąć na agendzie Rady.

Jako, że Rada odniesie się także do polityki Unii Energetycznej i Nord Stream 2, poseł zacytował stanowisko swojego stronnictwa, które stanowi, że projekt jest „niezgodny ze strategią energetyczną UE na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw i szlaków tranzytowych importowanych surowców, oraz ze strategią Zagranicznego Wymiaru Bezpieczeństwa Energetyki.

– Nord Stream 2 jest postrzegany przez Komisję jako czysto komercyjny projekt – powiedział w Parlamencie Europejskim Saryusz-Wolski. – Moje pytanie jest zatem takie: czy projekt negocjowany osobiście przez prezydenta Rosji Władimira Putina i wicekanclerza kraju członkowskiego może być czysto komercyjny? – grzmiał polityk.

– Komisja Europejska uważa, że Nord Stream wymaga tylko i wyłącznie analizy prawnej. To fundamentalny błąd. To projekt geopolityczny szkodliwy dla naszego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział. – Jest sprzeczny ze strategią energetyczną, Unią Energetyczną, jako taką i samymi fundamentami celów naszej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i Partnerstwa Wschodniego. To uderzenie w solidarność europejską niezgodne z duchem sankcji wobec Rosji.

– To projekt szkodliwy dla interesów Ukrainy, Białorusi, Polski i Słowacji. Może być politycznym punktem zwrotnym na rzecz odnowienia pozycji głównego dostawcy gazu, odnowienia zależności Unii, oraz dalszego wystawiania wschodnich krajów członkowskich i ich wschodnich sąsiadów na rosyjskie naciski i szantaże – ostrzegał Polak.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X