(Bartosz Bieliszczuk)
Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wiadomości BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia.
Koniec sankcji wobec Iranu
W zeszłym tygodniu, po ogłoszeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu o wypełnieniu przez Teheran zobowiązań, USA i UE zniosły sankcje gospodarcze wobec Iranu. Wkrótce dołączyła do nich także Japonia.
Dzięki ich zniesieniu Iran uzyska dostęp nie tylko do międzynarodowych rynków ropy naftowej (analitycy oceniają już, że irańska ropa będzie konkurować o rynek europejski), ale też do ok. 55 mld dol. na zagranicznych kontach bankowych, które dotąd pozostawały zamrożone.
Tania ropa uderza w Rosję
Niskie ceny ropy uderzają w rosyjską gospodarkę. W związku ze spadającymi cenami surowca, Kreml zaplanował na ten rok obcięcie wydatków budżetowych o 10%. Władze w Moskwie nie wykluczają dalszych ograniczeń. Przed dalszym utrzymaniem gospodarki opartej na surowcach przestrzega były minister finansów FR, Aleksiej Kudrin. Wg ministra przy najmniej optymistycznym scenariuszu, w Rosji za ok. dwa lata mogą wybuchnąć niepokoje społeczne.
UE – możliwe wspólne zakupy gazu?
Jak podaje Aleksandra Gawlikowska-Fyk z PISM, 10 lutego KE ma opublikować tzw. zimowego pakietu bezpieczeństwa dostaw gazu. W dokumencie znajdzie się zapis umożliwiający wspólne zakupy gaz. Wg ekspertki, ocena inicjatywy zleżeć będzie od konkretnych rozwiązań. Projekt napotkać może bowiem opór koncernów oraz krajów o dobrze zdywersyfikowanych dostawach gazu.
Nord Stream 2 – za wcześnie na reakcję KE
Marosz Szefczovicz, wiceprzewodniczący KE ds. energetyki, stwierdził że Bruksela czeka obecnie na ocenę projektu Nord Stream 2 przez niemieckiego regulatora. Dopiero po tym będzie mogła zająć się jego oceną. Z kolei wg oceny Jacka Saryusza-Wolskiego, Niemcy grają na czas i liczą że Europa skupi się na innych problemach oraz uzna projekt za czysto komercyjny. „Wszystko jest kwestią woli politycznej, której na razie brakuje, by zatrzymać Nord Stream 2” – mówi polski europoseł.
Tymczasem Rada Nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odwołała zarząd spółki za działania ws. pierwszej nitki Nord Stream. Chodzi m.in. o rażące zaniechania w postępowaniu dot. ułożenia gazociągu przed sądem w Hamburgu.
Ukraina bije w Gazprom
Jak poinformował ukraiński minister energetyki, Kijów zwiększy dla Gazpromu do 4,5 dol. za 1000 m3 opłatę za tranzyt gazu (wzrost o ok. 50%). Jednocześnie ukraińska komisja antymonopolowa zasądziła karę wobec Gazpromu, opiewającą na ok. 3,5 mld dol. za nadużywanie dominującej pozycji w tranzycie surowca.