ENERGETYKA
W październiku obowiązek giełdowy bez większego wpływu na obroty gazem na TGE
(CIRE)
W październiku 2013 r. wolumen transakcji zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC wyniósł 64,1 GWh, natomiast na giełdzie towarowej – 112,6 GWh – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki o obrocie gazem ziemnym i jego przesyle. W ocenie URE wprowadzony we wrześniu obowiązek giełdowy nie przyniósł istotnego wpływu na obrót na giełdzie towarowej w październiku. Z danych URE wynika również, że w miesiącach styczeń – październik 2013 r. w wyniku realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii dostarczono 716 274 MWh gazu ziemnego po średniej cenie 116,80 zł/MWh. W tym okresie kontrakty zawarte zostały na wolumen 294 092 MWh na rynku spot i 533 590 MWh na rynku terminowym. Jednocześnie jak informuje URE, znacząca część obrotu hurtowego odbywa się nadal w fizycznych punktach sieci i dotyczy dostaw do spółek, które posiadają własne sieci dystrybucyjne. Na koniec października br. 125 podmiotów posiadało koncesję na obrót paliwami gazowymi, jednak tylko 32 przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczyły w obrocie gazem ziemnym. Przypominamy, że z dniem 11 września 2013 r. wprowadzono obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie towarowej. Obecnie obowiązek ten wynosi 30 proc. gazu wprowadzonego do sieci przesyłowej przez przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem gazem ziemnym. Wolumen gazu objętego ww. obowiązkiem ulegnie w kolejnych latach zwiększeniu od 1 stycznia 2014 r. do 40 proc., a od 1 stycznia 2015 r. do 55 proc. W ocenie URE obowiązek giełdowy w październiku 2013 r. nie przyniósł istotnego wpływu na obrót na giełdzie towarowej.
Ukraina przygotowuje się na ustępstwa ze strony Rosji
(RIA NOVOSTI/INTERFAX/KOMMIERSANT-UKRAINE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Ukraina liczy na to, że cena gazu z Rosji będzie w przyszłym roku niższa o 10-15 procent. Rozmowy na ten temat mają się zakończyć przed końcem tego roku – informuje minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki. Jednocześnie firma kupująca surowiec w ramach umowy z Gazpromem, Naftogaz, poinformowała, że Rosjanie zgodzili się na opóźnienie spłaty należności za sprowadzony w tym kwartale gaz na wiosnę przyszłego roku. Tymczasem źródła gazety Komiersant Ukraina w ministerstwie energetyki i przemysłu węglowego informują, że nowy projekt budżetu ma uwzględniać ceny surowca o jedną trzecią niższe od obecnych. Ma to wynikać ze: zwiększenia zakupu i uruchomienia rewersu ze Słowacji. Eksperci wskazują jednak, że taka obniżka będzie możliwa tylko dzięki zmianie formuły cenowej w umowie z Rosjanami, na którą ci musieliby się zgodzić.
Chińczycy wesprą ukraiński sektor węglowy
(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odbył wizytę do Chin, gdzie razem ze swoimi doradcami rozmawiał o współpracy gospodarczej między stronami. Przedstawiciele jego delegacji poinformowali, że współpraca będzie dotyczyć między innymi sektora energetycznego, a konkretnie rozwoju technologii zgazowania węgla. Dzięki niej Ukraina zyska technologie niezbędne do wytwarzania gazu z węgla na potrzeby jej przemysłu petrochemicznego.
Rosyjski sektor energii czeka rewolucja
(ITAR-TASS/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Rosyjski sektor energii czeka rewolucja – informuje agencja prasowa ITAR-TASS, powołując się na wytyczne premiera Rosji, Dmitrija Miedwidiewa. Zgodnie z przygotowanymi instrukcjami zarówno Ministerstwo Energetyki oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu zobligowane zostały do przedstawienia propozycji zmierzających do zwiększenia efektywności energetycznej kraju. Zdaniem rosyjskiego premiera, zmiany powinny dotyczyć uaktualnienia przestarzałych przepisów prawnych, stopniowego ograniczenia stosowania nieefektywnej technologii oraz późniejszego zakazu jej użycia. Kolejnym celem Moskwy jest przygotowanie mapy drogowej ws. stopniowego wprowadzenia do 2018 roku w najbardziej energochłonnych sektorach gospodarki innowacyjnych technologi oraz nowoczesnych materiałów.
Protesty branży odnawialnej w Bułgarii
(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Po ogłoszeniu planu wprowadzenia 20-procentowego podatku od zysków energetyki odnawialnej na terenie Bułgarii mają miejsce protest zielonych inwestorów. Oskarżają oni rząd o sprzyjanie wielkim projektom infrastrukturalnym za łapówki. Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii ma obłożyć zyski z rozwoju OZE nowym podatkiem, co według protestujących, zahamuje rozwój energetyki rozproszonej, w dużo mniejszym stopniu skorumpowanej.
Grecja zgadza się na budowę TAP
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)
Grecja ratyfikowała porozumienie rządowe w sprawie budowy odcinka Gazociągu Transadriatyckiego na jej terytorium. Dotyczy ona zarządzania tą częścią rury. TAP będzie łączył granicę turecką z Włochami. Popłynie nim azerski gaz ze złóż Szach Deniz doprowadzony do TAP przez Gazociąg Transanatolijski.
Projekt LNG z Ameryki Północnej na celowniku Sinopecu
(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Chiński Sinopec prowadzi rozmowy z Apache Corporation na temat zakupu części udziałów spółki w projekcie LNG w Brytyjskiej Kolumbii o nazwie Kitimat LNG. Inwestycja ma pozwolić na eksport gazu skroplonego do Azji. W założeniu Apache miało zając się wydobyciem a Chevron sprzedażą tamtejszego surowca. Obecnie firmy posiadają po 50 procent. Udział Sinopecu ma pomóc w opłaceniu wysokich kosztów realizacji przedsięwzięcia.
INFRASTRUKTURA
Spotkanie wicepremier z przedstawicielami związków zawodowych branży kolejowej
(www.mir.gov.pl)
3 grudnia odbyło się spotkanie Elżbiety Bieńkowskiej, wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju z przedstawicielami związków zawodowych branży kolejowej. Na spotkaniu omówiono kluczowe wyzwania stojące przed polską koleją w tym: prawodawstwo w zakresie bezpieczeństwa ruchu pociągów, sytuację przewozów regionalnych, bezpieczeństwo na terenie objętym pracami inwestycyjnymi. Omówiono sytuację spółek Grupy PKP. Kolejne spotkanie ustalono na początek stycznia. Wicepremier zaproponowała, aby w kolejnych tygodniach strona rządowa wraz ze związkami zawodowymi wypracowała analizy służące rozwiązaniu poruszanych problemów. Powołano zespół roboczy ds. Przewozów Regionalnych.
Kierowcy mogą już jeździć nową szesnastką
(www.gddkia.gov.pl)
Droga, której nie było w stanie wybudować konsorcjum Alpine Bau/Hydrogeo jest już dostępna dla kierowców. Prace na odcinku szesnastki o dł. 8,2 km od Biskupca do Borek Wielkich prowadziły firmy: PBDiM z Mińska Mazowieckiego i PROWERK z Krakowa.
Zakończyły się już prace niezbędne dla zapewnienia przejezdności drogi, zabezpieczenia robót w okresie zimowym oraz montaż drogowych barier ochronnych. Wykonanie tych zadań pozwoliło na udostępnienie drogi do ruchu jeszcze w tym roku. Wykonanie pozostałych prac wymagających dobrych warunków atmosferycznych, w tym dokończenie warstwy ścieralnej przewidziane jest na II kw. 2014 r. tak, by w jego połowie w pełni oddać drogę kierowcom.
Modernizacja odcinka Łódź Żabieniec – Zgierz
(www.plk-sa.pl)
PKP PLK SA podpisały umowę na remont torów na stacji Łódź Żabieniec oraz przebudowę przejazdu kolejowego na trasie do Zgierza. Na modernizowanym odcinku pociągi pasażerskie przyspieszą do 90 km/h. Podróży z Łodzi do Łowicza i Kutna będzie krótsza. To kolejny etap prac pozwalających skrócić czas przejazdu na trasie Łódź Kaliska – Zgierz. PLK między Łodzią Kaliską a Żabieńcem wykonały prace torowe. Aktualnie prowadzone są na tym odcinku kolejne roboty, które obejmują między innymi montaż 4 nowych rozjazdów.
Remont odcinka Łódź Żabieniec – Zgierz, zakłada przebudowę torów na odcinku niemal 3 km oraz wymianę rozjazdu na stacji Łódź Żabieniec.
Oświadczenie zarządu PKP Intercity
(www.intercity.pl)
Mając na względzie transparentność działalności, a także racjonalność, rzetelność i gospodarność w zakresie wydawania środków publicznych, zarząd PKP Intercity SA informuje, że „Projekt zakupu kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń dalekobieżnych” realizowany jest od 14 lipca 2008 r., kiedy to ówczesny zarząd PKP Intercity SA powołał komisję przetargową i zatwierdził regulamin prac komisji. Ostatecznie ofertę na produkcję i utrzymanie nowych pociągów złożyło jedynie konsorcjum Alstom Konstal SA i Alstom Ferroviaria S.p.A. Oferta odpowiadała przedmiotowi zamówienia zawartego w SIWZ i spełniała warunki postępowania pod względem formalno-prawnym, została więc przyjęta.
Sprostowanie
(www.intercity.pl)
PKP Intercity SA informuje, że materiał „Pociąg z drugim dnem”, autorstwa Jacka i Michała Karnowskich, opublikowany w tygodniku „wSIECI” zawiera szereg nieprawdziwych informacji: 1. Nieprawdą jest stwierdzenie odnoście zakupu pociągów Pendolino „za to akurat w ogromnej mierze zapłaci polski podatnik”. Prawdą jest, że zakup finansuje w 90% UE i kredyt EBI, a w 10% środki własne PKP Intercity. 2. Nieprawdą jest jakoby „Inne nie spełniły wymogów” w odniesieniu do rzekomych ofert jakie miały wpłynąć w postępowaniu przetargowym na zakup 20. składów zespołowych. Prawdą jest, że w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta (konsorcjum Alstom Konstal SA i Alstom Ferroviaria S.p.A.).
Statystyki pasażerskie – listopad 2013
(www.katowice-airport.com)
W listopadzie br. w Katowice Airport odprawiono w ruchu całkowitym 146 902 pasażerów. W porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego jest to o3 041 pasażerów więcej (+2,1%).
Statystyki za listopad 2013
(www.modlinairport.pl)
W listopadzie br. Lotnisko Warszawa/Modlin obsłużyło 107 543 pasażerów i 754 operacji lotniczych (oznacza to bardzo wysoki wskaźnik wypełnienia samolotów – ponad 142,5 pasażera/lot). W porównaniu do analogicznego okresu w ub.r., Ryanair odnotował wzrost liczby podróżnych o 17,5%. Od 30 września br. do 30 listopada br. obsłużyliśmy 243 155 pasażerów i 1 710 operacji lotniczych. Od początku działania lotniska (od 15 lipca 2012 r.) do listopada 2013 r. włącznie, port przyjął 1 101 542 podróżnych oraz 8 096 startów i lądowań.
W sezonie zimowym z naszego lotniska można polecieć do 17 miast europejskich.
Internetowy serwis mapowy stref ochronnych dla lotniczych urządzeń naziemnych (LUN)
(www.ulc.gov.pl)
Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował internetowy serwis mapowy stref ochronnych dla lotniczych urządzeń naziemnych (LUN). Dostępny on jest poprzez stronę główną Urzędu po kliknięciu obrazka „Mapy Online” przekierowującego do podstrony przedstawiającej wszystkie udostępniane przez ULC zbiory danych przestrzennych. Celem publikacji serwisu jest udostępnienie inwestorom oraz władzom samorządowym informacji związanej z ograniczeniami wysokości zabudowy dla obszarów wokół lotniczych urządzeń naziemnych. Obecnie serwis podaje jedynie zasięgi stref bez liczbowych wartości dopuszczalnej wysokości.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak