(Bartosz Bieliszczuk)
Prezentujemy przegląd najważniejszych informacji z minionego tygodnia.
PGNiG analizuje projekt gazociągu norweskiego
Wg słów Macieja Woźniaka, wiceprezesa PGNiG, spółka rozpatruje obecnie budowę połączenia gazowego z Norwegią. „Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje zbudować do 2020 r. korytarz dostaw gazu z Norwegii. Szacunki spółki wskazują, że efektywny ekonomicznie byłby projekt o przepustowości co najmniej 7 mld m3” – mówił na posiedzeniu sejmowej komisji energii i skarbu państwa. Warto dodać, że PGNiG mógłby zostać przy projekcie wsparty przez Lotos.
MSP: wkrótce projekt zmian dot. nadzoru nad spółkami
Pod koniec obecnego kwartału zaprezentowane zostaną zmiany dot. nadzoru spółek skarbu państwa – zapowiada minister Dawid Jackiewicz. „Ministerstwo Skarbu Państwa po uporaniu się z aktualnymi problemami przestanie istnieć. Zostanie zastąpione instytucją skoncentrowaną na nadzorze właścicielskim” – mówi minister. Przygotowanie reform rozpoczęto m.in. od klasyfikacji aktywów SP; na tej podstawie przeniesiono uprawnienia do wykonywania praw z akcji w niektórych podmiotach do ministerstw nadzorujących dany sektor gospodarki.
Jackiewicz: Potrzebne inwestycje by zapobiec blackoutowi
Na zeszłotygodniowej konferencji prasowej, Minister Skarbu Państwa, Dawid Jackiewicz odniósł się do planów dywidendowych rządu. Jak stwierdził minister, oprócz finansowania wydatków budżetowych państwa, w spółkach muszą pozostać środki, umożliwiające inwestycje w infrastrukturę pozwalające uniknąć blackoutu.
Rosja sprzedaje udziały w Rosneft
Jak informuje Rbc.ru, powołując się na źródła rządowe, na Kremlu podjęto decyzję dot. sprzedaży części akcji Rosneftu. Wg rozmówców Rbc, miało by to być ok. 19,5% akcji, jednak wciąż są to dane nieoficjalne. Rosyjski rząd kontroluje obecnie 69,5% udziałów w spółce.
Cena ropy spadnie do 30 dol.?
Spółki wydobywcze próbują obecnie dostosować swą działalność do sytuacji, gdy cena ropy pozostaje poniżej 50 dol. za baryłkę – wg ekspertów ceny nie wrócą do poziomu 100 dol. Spółki redukują zatrudnienie, ograniczają inwestycje w nowe projekty i szukają oszczędności. Wg przewidywań Michała Stajniaka z XTB, cena baryłki w połowie roku osiągnie 30 dol., a na koniec roku – 50 dol.