AlertWszystko

W marcu przetarg na budowę Gazociągu Polska-Litwa

GIPL. Fot. Amber Grid

(The Baltic Course/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Litewska spółka przesyłu gazu Amber Grid rozpoczęła poszukiwania wykonawców odpowiedzialnych za ułożenie wartego ok. 140 mln euro połączenia gazociągowego z Polską (Gazociąg Polska-Litwa – GIPL). Szef spółki poinformował, że zainteresowanie przyszłym konkursem jest duże i ma nadzieję, że inwestycja okaże się mniej kapitałochłonna, niż szacowano dotąd.

Jego zdaniem projektem zainteresowani są potencjalni wykonawcy z Litwy oraz z zagranicy.

– Od dawna wiadomo o tym projekcie, o tym, że jest on realizowany nie tylko na Litwie, ale także i w Polsce, jest szeroko nagłośniony w przestrzeni międzynarodowej, zainteresowanie jest wielkie. […] To olbrzymie zainteresowanie nie jest przejawiane jedynie przez miejscowych, ale także przez międzynarodowych wykonawców – powiedział szef Amber Grid, Saulius Bilys. Poinformował także, że według planów przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w marcu tego roku. Ma nadzieję, że jego uczestnicy nie będą wszczynali sporów prawnych i budowa rozpocznie się w październiku.

Wartość projektu GIPL powinna wynosić ok. 136 mln euro, jednakże zdaniem szefa Amber Grid w trakcie przetargu suma powinna ulec zmniejszeniu. Komisja Europejska przeznaczyła na ten projekt dofinansowanie dla Litwy w wysokości do 55 mln euro. Według Bilysa pozostałą część brakującej kwoty spółka pożyczy albo skorzysta ze środków własnych z tym, że rozmowy z bankami jeszcze się nie rozpoczęły. We wtorek 8 marca na centralnym portalu zamówień publicznych spółka opublikowała specyfikację techniczną przetargu.

Polska połączy się z Litwą na koniec dekady

Według założeń gazociąg między Litwą a Polską o długości 534 km i wartości 558 mln euro ma zostać zbudowany do 2020 roku.  W październiku ubiegłego roku na budowę rurociągu Komisja Europejska przeznaczyła 295 mln euro ze środków Funduszu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF) oraz jeszcze na badania na Litwie – 10 mln euro. Bruksela przyznała dla Wilna 55 mln euro natomiast Warszawie – 240,3 mln euro.

Z polskiego punktu widzenia inwestycja w Gazociąg Polska-Litwa jest kluczowa dla zapewnienia nowego rynku zbytu dla 2,3 mld m3 gazu ziemnego obecnego na polskim rynku. Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju rynku gazu w krajach bałtyckich, które skutecznie reformują go pod dyktando europejskiego prawa antymonopolowego, ten potencjał może rosnąć, a z nim przepustowość połączenia litewskiego. To istotne z punktu widzenia perspektywy grupowych zakupów gazu przez firmy polskie, litewskie, łotewskie i estońskie, a być może i ukraińskie. Dzięki nowej infrastrukturze będzie łatwiej rozprowadzać po regionie gaz zamawiany wspólnie, jeśli Komisja Europejska dopuści taką możliwość.

Ponadto wraz z zakończeniem budowy wspomnianej magistrali oraz gazociągowi Balticconector , który ma połączyć Finlandię z Estonią powstanie tzw. Bałtycki Pierścień Gazowy przez co zakończy się izolacja rynku fińskiego. Na dzień dzisiejszy Finlandia jest całkowicie uzależniona od jednego dostawcy gazu – Rosji. Połączenia między krajami Morza Bałtyckiego należącymi do Unii Europejskiej pozwoli na swobodny handel gazem z różnych kierunków.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X