Najważniejsze informacje dla biznesu

16.12.2013 ALERT

ENERGETYKA

Firtasz nie będzie pośrednikiem między Gazpromem a Naftogazem

(RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Milioner i oligarcha z Ukrainy Dmitro Firtasz zaprzeczył, jakoby miał stać się pośrednikiem w handlu gazem między Naftogazem a rosyjskim Gazpromem. Taki układ funkcjonował w relacjach między tymi firmami przed 2009 rokiem. Firtasz przekonuje, że plotki na temat rozmów o powrocie pośrednika przedstawione przez Wedomosti nie znajdują potwierdzenia w faktach.

RUE przyznaje 450 mln na demontaż Ignaliny

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rada Unii Europejskiej zdecydowała w piątek, że przekaże pomoc finansową w wysokości 450 mln euro na rzecz dekonstrukcji elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie. Demontaż obiektów w Bułgarii i Litwie – Kozłoduj i Bohunice – otrzymają odpowiednio 293 i 225 mln podobnego wsparcia.

Oettinger na ceremonii Szach Deniz 2

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettiger odwiedził Baku. Będzie uczestniczył w ceremonii finalizacji decyzji inwestycyjnej odnośnie drugiej fazy eksploatacji złóż Szach Deniz 2 w Azerbejdżanie. Zawierają w sobie do 1,2 bln m3 gazu ziemnego. To z nich będzie pochodził surowiec, który trafi na rynek europejski za pośrednictwem rurociągów Korytarza Południowego (Gazociąg Transanatolijski – TANAP, Gazociąg Transadriatycki – TAP).

 

INFRASTRUKTURA

Przetargi na budowę obwodnicy Olsztyna

(www.gddkia.gov.pl)

Ogłoszone zostały dwa przetargi ograniczone na budowę 24,7 km obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16. Pierwsze postępowanie obejmuje budowę obwodnicy na odcinku ok. 10 km od połączenia z istniejącą dk 16 w okolicy Kudyp do węzła Olsztyn Południe włącznie. Drugie – budowę obwodnicy na odcinku ok. 14,7 km od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Obwodnica ominie miasto od południa. Inwestycja polegać będzie na budowie dwóch odcinków dwujezdniowej drogi klasy GP wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową 32 obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. Docelowo powstanie pięć węzłów drogowych.

Już niedługo pojedziemy S19

(www.gddkia.gov.pl)

Trwają ostatnie kontrole Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na odcinku drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza na DK4 do węzła Rzeszów Zachód (autostrada A4). Możliwe, że jeszcze przed weekendem udostępnimy kierowcom 4 kilometrowy odcinek tej drogi. Decyzję na użytkowanie spodziewamy się bowiem otrzymać w najbliższy piątek, 13 grudnia.

Europa chętna na budowę S8

(www.gddkia.gov.pl)

Firmy polskie oraz zagraniczne chcą budować podlaską część drogi ekspresowej S8. Odcinkiem od istniejącej obwodnicy Zambrowa do Mężenina zainteresowanych jest 18 firm, a fragmentem od Mężenina do Jeżewa – 16  (termin składania ofert upłyną dla pierwszego odcinka – 15 października, dla drugiego – 2 grudnia). Na chętnych do budowy trzeciego odcinka inwestor czeka do 8 stycznia. Oprócz przedsiębiorstw polskich chęć realizacji zgłosili dotychczas budowlańcy z: Portugali, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Czech oraz konsorcja mieszane. Wszystkie odcinki S8 objęte postępowaniem przetargowym maja 44,5 km. Ich realizacja planowana jest w latach 2014-2017.

Pierwsze profesjonalne Miejsce Obsługi Podróżnych w regionie świętokrzyskim już czynne

(www.gddkia.gov.pl)

Stacja benzynowa, lokal gastronomiczny, miejsca parkingowe i rekreacyjne – od dzisiaj działa pierwsze w regionie świętokrzyskim profesjonalne Miejsce Obsługi Podróżnych Suchedniów Zachód przy drodze ekspresowej S7 na odcinku Skarżysko – Kielce.

MOP Suchedniów Zachód jest doskonale skomunikowane z drogą ekspresową S7 dzięki specjalnym pasom włączenia i wyłączenia. W ramach zagospodarowania tego terenu wydzielonych zostało w sumie ponad osiemdziesiąt miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, ciężarowych, autokarów i pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Wybudowana została stacja benzynowa Lotos oraz restauracja McDonalds.

Kieleckie Laboratorium Drogowe wykona badania dla PKP

(www.gddkia.gov.pl)

Laboratorium Drogowe kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie badać jakość materiałów używanych nie tylko przy inwestycjach drogowych, ale i niektórych inwestycjach kolejowych. To wynik porozumienia zawartego w listopadzie między GDDKiA, a spółką PKP PLK. W tym tygodniu w Sandomierzu pracownicy Laboratorium Drogowego z Kielc pobrali pierwsze próbki kruszywa używanego do remontu linii kolejowej 25 Zalesie Gorzyckie – Sobów. Wyniki badania zostaną przekazane do PKP PLK Oddziału w Lublinie, który zwrócił się o wykonanie analiz. Podobne badania mogą być wykonywane w oparciu o zawarte porozumienie do 2016 r.

Zgodnie z terminem zakończył się remont odcinka dk 75

(www.gddkia.gov.pl)

Bezpieczniej i wygodniej podróżuje się już wyremontowanym odcinkiem dk 75 od Niepołomic do Szarowa. Zakres robót  na odcinku 8,262 km drogi krajowej nr 75 obejmował:

remont nawierzchni drogi polegający na frezowaniu istniejącej nawierzchni do uzyskania profilu, ułożeniu warstwy wiążącej 8 cm i warstwy ścieralnej SMA 4 cm; remont nawierzchni w obrębie skrzyżowań z drogami publicznymi oraz na zatokach autobusowych; remont chodników i wysepek; remont poboczy; remont odwodnienia, w tym odmulenie rowów,  czyszczenie i remont przepustów; remont dwóch sygnalizacji świetlnych w Niepołomicach; odnowę oznakowania pionowego i poziomego oraz wymianę stalowych barier ochronnych.

Raport z postępu prac na budowie A4 na odcinku Tarnów (węzeł Krzyż) Dębica (węzeł Pustynia)

(www.gddkia.gov.pl)

W poprzednim tygodniu ułożono ponad 5,7 km podbudowy bitumicznej na obydwu jezdniach trasy głównej. Na  moście E-118 trwa nasuwanie ustroju nośnego (sekcja A i C). Kontynuowano  roboty drogowe, mostowe i branżowe. M.in. odwodnienia, teletechnikę i obwód utrzymania autostrady. Na wszystkich odcinkach każdego dnia pracowało ok. 600 osób i ok. 200 maszyn budowlanych. W ciągu minionego tygodnia wykonawca autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy kontynuował prace na trasie głównej i drogach poprzecznych w zakresie: dowozu  materiałów, wywozu nieprzydatnego materiału z placu budowy, profilowania skarp i rowów oraz przy zagęszczaniu i stabilizacji nasypów.

Postęp prac na A1 Stryków – Tuszyn – raport z budowy

(www.gddkia.gov.pl)

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, prace związane z budową obiektów inżynierskich systematycznie przyśpieszają. W poprzednim tygodniu na poszczególnych odcinkach autostrady A1 Stryków – Tuszyn pracowało średnio 200 osób, ale były dni kiedy ta wartość została znacząco przekroczona. Najbardziej widoczne są efekty przyśpieszenia prac na dwóch największych wiaduktach autostradowych, które przeniosą w przyszłości ruch samochodów nad drogą wojewódzką nr 713 z Łodzi do Tomaszowa, nad trasą kolejową Łódź – Koluszki o czterech torach i nad drogą lokalną. Trwają tu intensywne prace zbrojarskie i ustawianie szalunków.

Droga ekpresowa S-8 Syców – Walichnowy coraz bliżej otwarcia

(www.gddkia.gov.pl)

Jezdnia zasadnicza na odcinku Wieruszów – Walichnowy zgłoszona do odbioru. Opolski Oddział GDDKiA złożył do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu wniosek o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie ciągu trasy zasadniczej na wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S8 Wieruszów – Walichnowy (13,1 km). Jest to jeden z trzech odcinków S-8 budowanych przez opolski Oddział GDDKiA na trasie Syców – Walichnowy (45 km). Planowana wstępnie kontrola Nadzoru Budowlanego ma nastąpić w dniach 12–13 grudnia 2013 roku. Wcześniej na tym odcinku S-8 uzyskano już 7 decyzji na użytkowanie obiektów mostowych (w tym nad trasą S-8).

Raport z prac na autostradzie A4

(www.gddkia.gov.pl)

W poprzednim tygodniu na odcinku w. Przemyśl – Korczowa autostrady A4, wykonano 8 km oznakowania poziomego segregacyjnego oraz montowano bariery ochronne. Wykonano także próbne obciążenia trzech obiektów. Układano także warstwy wiążące i ścieralne z betonu asfaltowego na obiektach mostowych. Natomiast na odc. od Rzeszowa do Jarosławia wykonawca prowadził roboty obejmujące m.in. wykonywanie (profilowanie, zagęszczanie) i wzmacnianie nasypów w trasie głównej. Odc. w. Przemyśl – Korczowa. Pracowało średnio 215 pracowników fizycznych oraz 116 maszyn budowlanych. Kontynuowano pozostałe do wykonania prace w zakresie budowy kolejnych warstw nasypów.

Zaproszenie do składania ofert na budowę odcinków S19 na Podkarpaciu

(www.gddkia.gov.pl)

Wykonawcy, którzy spełnili warunki udziału w postępowaniu przetargowym dot. kontynuacji projektowania i budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 węzeł Sokołów Małopolski Północ-Stobierna oraz węzeł Świlcza (DK4)-węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka), zostali zaproszeni do złożenia ofert cenowych. Wykonawcy mają na to 40 dni. Termin mija 22 stycznia 2014 r. Zaproszenie do składania ofert cenowych to drugi etap postępowania przetargowego na kontynuację projektowania i budowę S19 na Podkarpaciu. Na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S19 na odc. węzeł Sokołów Małopolski Północ – Stobierna do złożenia ofert zaproszonych zostało 19 wykonawców.

II etap przetargu na drugą jezdnię obwodnicy Międzyrzecza rozpoczęty

(www.gddkia.gov.pl)

Zakończył się pierwszy etap przetargu na drugą jezdnię obwodnicy Międzyrzecza, gdzie ocenie podlegały złożone przez przedsiębiorców wnioski o dopuszczenie do udziału w drugim etapie przetargu na budowę drogi. Przyszedł czas na drugi etap, czyli składanie ofert na realizację inwestycji. W pierwszym etapie oceniane są wiedza i doświadczenie, potencjał techniczny i kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa wykonawcy. Do drugiego etapu zaproszone zostały wszystkie (19) firmy, które złożyły wnioski, co oznacza, że wszystkie spełniały stawiane im wymagania. Teraz mają czas do końca stycznia 2014 r. na złożenie ofert zawierających m.in. koszt realizacji zadania. Obok kosztu dodatkowym kryterium w ocenie ofert są również termin wykonania zadania oraz okres gwarancji.

Szkolenia „szyte na miarę” dla konduktorów PKP Intercity

(www.pkpsa.pl)

PKP Intercity przeszkoliło blisko 1700 pracowników drużyn konduktorskich z zakresu profesjonalnej obsługi klienta. „Szkolenia szyte na miarę” zostały poprzedzone badaniem kompetencji i potrzeb tej grupy zawodowej. Pracownicy pierwszej linii, odpowiedzialni za kontakt z klientem, są kluczowi dla każdej firmy świadczącej usługi. Praca drużyn konduktorskich ma bardzo duży wpływ na zadowolenie pasażerów z podróży oraz postrzeganie PKP Intercity. Aby podnieść poziom standardów obsługi przewoźnik przeprowadził szkolenie z profesjonalnej obsługi klienta. Dwuetapowy projekt „Szkolenia szyte na miarę” wystartował w czerwcu br. i był realizowany w 13. miastach.

Ruta: Łódzkie tramwaje podmiejskie mają sens jako element całości

(www.rynek-kolejowy.pl/Transport publiczny)

Jaka przyszłość czeka łódzkie tramwaje podmiejskie? – Niestety padają one ofiarą braku rozwiązań systemowych. Powinny stać się częścią projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – komentuje Leszek Ruta, szef stowarzyszenia Transport Publiczny i były dyrektor ZTM Warszawa. Tramwaje podmiejskie są zdecydowanie sporą szansą na rozwiązanie problemów komunikacyjnych mieszkańców łódzkiej aglomeracji, zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do Łodzi, mniejsze korki i „zdrowsze powietrze”. Leży to również w interesie miasta Łodzi, a nie tylko podłódzkich gmin. Wydzielone torowiska na większości tras to olbrzymia zaleta – umożliwia to przyspieszenie procedur ws. prowadzenia inwestycji.

Umowa na dostawę 40 pociągów Atribo do Włoch podpisana

(www.rynek-kolejowy.pl)

Pesa Bydgoszcz podpisała umowę na dostawę 40 pociągów Atribo włoskim kolejom Trenitalia. Pierwszy z 40 spalinowych pociągów dostarczony zostanie w listopadzie 2014 roku. Kontrakt jest warty pół miliarda złotych. Postępowanie ogłoszone przez włoskiego przewoźnika było już trzecią próbą dokonania zakupu pociągów spalinowych przez Trenitalię. Poprzednie dwa postępowania zostały anulowane. W trzecim przetargu na dostawę 40 pociągów spalinowych wpłynęły dwie oferty. Propozycja bydgoskiego producenta opiewała na 139,6 miliona euro netto i była niższa od kosztorysu o 19 milionów euro. Została ona zaakceptowana przez państwowego przewoźnika.

264 mln euro z funduszy regionalnych na transport publiczny w trzech miastach

(www.rynek-kolejowy.pl)

Komisja Europejska zatwierdziła warte blisko 263,8 mln euro inwestycje z Funduszu Spójności w trzy duże projekty transportowe we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Ich celem jest istotne podniesienie jakości transportu publicznego. Przedsięwzięcia są finansowane ze środków przeznaczonych na polski program operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” w ramach priorytetu „Transport przyjazny środowisku”. Wspólnym założeniem jest modernizacja systemów transportu publicznego zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dzięki projektom ok. 26,5 mln mieszkańców i przyjezdnych będzie podróżować w lepszych warunkach, bardziej komfortowo i szybciej.

Rekordowy sezon Veturilo

(www.ztm.waw.pl)

Blisko 1,8 mln wypożyczeń w systemie Veturilo, wzrost ruchu rowerowego, liczby stojaków i dróg rowerowych. Te dane mówią same za siebie – Warszawa to miasto coraz bardziej przyjazne rowerzystom. – To był rekordowy sezon – rowery Veturilo były wypożyczane blisko 1,8 mln razy, a nasz system został zauważony przez światowe media. Uruchomiliśmy 173 stacje, z których korzystało 150 tys. użytkowników. Powstało kilkadziesiąt kilometrów nowych dróg rowerowych. Nadal będziemy konsekwentnie działali na rzecz rowerzystów. Inwestycji w przyszłym roku nie zabraknie, a środki uzyskane z wypożyczalni będziemy w całości przeznaczali na rozwój infrastruktury – mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

MIR: Zdziebło tymczasowo odpowiedzialny za kolej

(www.rynek-kolejowy.pl)

Jak poinformował „Rynek Kolejowy” rzecznik ministerstwa infrastruktury i rozwoju Piotr Popa, Adam Zdziebło jest w ministerstwie tymczasowo odpowiedzialny za transport kolejowy. Drugi wiceminister Zbigniew Rynasiewicz odpowiada teraz m. in. za transport drogowy. 29 listopada podsekretarz stanu ds. kolei w ministerstwie infrastruktury i rozwoju (MIR) Andrzej Massel został zdymisjonowany. Wraz z nim ze stanowiskami pożegnali się wiceministrowie: Maciej Jankowski, Piotr Styczeń i Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Obowiązki Massela tymczasowo pełnił Zbigniew Rynasiewicz, były przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Bilety na Interregio za złotówkę

(www.rynek-kolejowy.pl/Przewozy Regionalne)

Wielka zmiana w kolejowym myśleniu o marketingu. Od nowego rozkładu jazdy bilety na przejazd pociągami Interregio Przewozów Regionalnych będzie można kupić już za złotówkę. PKP Intercity nie myśli o wprowadzeniu takiej promocji. Od nowego rozkładu jazdy PR zaczynają promocję „Super bilet”. Jak powiedziała „Rynkowi Kolejowemu” rzeczniczka spółki Marta Milewska, promocyjne bilety będzie można nabyć na każdy pociąg Interregio. Spółka uruchamia ich 70. Pula obejmie co najmniej jeden wagon, bądź człon, w każdym pociągu. W Super Bilecie będzie pięć progów taryfowych – 1 zł, 9 zł, 19 zł, 29 zł i 39 zł. – Do końca stycznia przygotowaliśmy 51 tys.  takich biletów- mówi Milewska.

Pierwsze trzy Impulsy zaprezentowane w Szczecinie

(www.rynek-kolejowy.pl)

Wyjechały oficjalnie na stację Szczecin Główny. Nowosądecki Newag rozpoczyna tym samym realizację kontraktu na dostawę łącznie 14 ezt typu 31 WE, o kolejowym oznaczeniu ED 78. Dostawa trzech egzemplarzy i harmonogram przyjazdu kolejnych w ciągu całego przyszłego roku, kończy mocno skomplikowany rozdział odnowy taboru elektrycznego w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej. Można przyjąć, że Newag dostarcza pierwsze trzy Impulsy, korzystając z technik marketingowych, które są raczej charakterystyczne dla sieci handlowych. Zaledwie miesiąc po formalnym podpisaniu umowy z władzami Pomorza Zachodniego (nie licząc kilku dni), oferuje dostawę trzech pierwszych 31 WE.

NIK o bezpieczeństwie ruchu kolejowego w Polsce

(www.nik.gov.pl)

Wieloletnie zaniedbania w utrzymaniu infrastruktury kolejowej sprawiają, że liczba wypadków na kolei jest wciąż wysoka. Dzieje się tak dlatego, bo system zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym ma wiele istotnych luk. NIK odnotowuje, że w ostatnich latach maleje w Polsce liczba wypadków kolejowych oraz rośnie odsetek infrastruktury kolejowej w dobrym stanie. Polska jednak wciąż zajmuje drugie (po Rumunii) miejsce w Europie pod względem liczby wypadków na kolei. Liczba ofiar znaczących wypadków kolejowych w Polsce (mierzona specjalnym wskaźnikiem FWSI w stosunku do eksploatacji linii kolejowych) jest zaś najwyższa w Europie (ponad dziesięciokrotnie większa niż w Niemczech, czy we Francji).

Kontrole Prezesa UTK w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych – decyzja nakładająca karę pieniężną

(www.utk.gov.pl)

W wyniku przeprowadzonej przez prezesa  UTK kontroli oraz stwierdzeniu nieprawidłowości, została nałożona, na uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych Dyckerhoff Polska, kara pieniężna. Wysokość łącznej kary nałożonej przez prezesa UTK wyniosła 18.400 zł. Podczas kontroli prezes UTK stwierdził nieprawidłowości w zakresie: sporządzania dokumentów przewozowych, braku wyznaczenia przez uczestnika przewozu – doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych, nieprzesyłaniu w ustawowo określonym terminie rocznych sprawozdań z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych oraz nieprzeszkoleniu osób wykonujących czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych.

Powstała Fundacja Niezłomni, Ochrona Infrastruktury, z udziałem UTK

(www.utk.gov.pl)

Przerwa w dostawie energii elektrycznej, brak sygnału w słuchawce telefonicznej, dłużące

się oczekiwanie na opóźniony pociąg. Każdy z nas doświadczył tych niedogodności. Czym są spowodowane? Przyczyna jest prosta, częstym powodem są kradzieże i dewastacja infrastruktury z której korzysta energetyka, kolej, telekomunikacja. Problem kradzieży i dewastacji infrastruktury w Polsce, to nie tylko problem firm odpowiedzialnych za jej utrzymanie, to przede wszystkim problem dla klientów. Codziennie dochodzi do kradzieży i dewastacji urządzeń. Tylko z tego powodu w ub.r. opóźnionych było ponad 8,3 tys. pociągów pasażerskich i 1,4 tys. towarowych.

Decyzja Prezesa UTK w zakresie terminowego usunięcia nieprawidłowości na linii kolejowej 276 Wrocław Główny – Międzylesie

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP PLK przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, w tym rozporządzenia ministra transportu z 19 marca 2007 r. w sprawie systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie oraz rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nakazał zarządcy infrastruktury usunięcie wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości na linii kolejowej nr 276 Wrocław Główny – Międzylesie w terminie do dnia 31 grudnia 2013 roku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Porozumienie o współpracy w zakresie lotnictwa między władzami lotniczymi Grupy Wyszehradzkiej

(www.ulc.gov.pl)

W Budapeszcie odbyło się posiedzenie państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w zakresie lotnictwa cywilnego. Drugiego dnia obrad zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy władzami lotniczymi państw Grupy, w której skład wchodzą Polska, Węgry, Czechy i Słowacja. Sygnatariusze porozumienia wyrazili chęć zacieśnienia współpracy w celu pogłębienia dalszego rozwoju lotnictwa oraz osiągnięcia wspólnych celów. Strony zadeklarowały gotowość do konsultacji między władzami lotniczymi państw V4 w celu implementacji przepisów ICAO oraz EASA z zakresu m. in. licencjonowania personelu lotniczego, operacji lotniczych oraz zarządzania ruchem lotniczym.

Dzień Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego

(www.ulc.gov.pl)

W rocznicę podpisania 7 grudnia 1944 r. w Chicago Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, zwanej potocznie konwencją chicagowską obchodzony był Dzień Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Tegorocznym hasłem Dnia było „Rozwijamy się, aby sprostać wyzwaniom transportu lotniczego w XXI wieku”. Największym wyzwaniem stojącym przed ICAO oraz całą branżą jest przygotowanie się na prognozowane dwukrotne zwiększenie się ruchu pasażerskiego do 2030 r. Prognozy zakładają zwiększenie się liczby lotów z 30 mln do 60 mln rocznie, co bezpośrednio wpłynie na podwojenie się liczby pasażerów.

Zmiana rozporządzenia ministra transportu ws. egzaminów państwowych na licencje lub uprawnienia lotnicze

(www.ulc.gov.pl)

Zostało opublikowane rozporządzenie ministra transportu z 5 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminów państwowych na licencje lub uprawnienia lotnicze. Przedmiotowa nowelizacja ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów dotyczących odwołań od egzaminów państwowych, o których mowa w art. 99 ust. 1 ww. ustawy do obecnych realiów, a także uproszczenie i usprawnienie postępowania odwoławczego. Zmiana brzmienia § 11 rozporządzenia w stosunku do dotychczasowego wynikała przede wszystkim z faktu, iż dotychczasowo kandydat składał wniosek o wydanie licencji jeszcze zanim przystąpił do egzaminów państwowych.

EASA opublikowała wytyczne dotyczące użytkowania osobistych urządzeń elektronicznych podczas wszystkich faz lotu

(www.ulc.gov.pl)

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała wytyczne, które rozszerzają możliwość korzystania z osobistych urządzeń elektronicznych (PED) takich jak tablety, smartfony, czytniki e-booków, odtwarzacze MP3 podczas wszystkich faz lotu. Urządzenia powinny być uruchomione w tzw. „trybie samolotowym,” lub „offline”. Każda linia lotnicza będzie mogła zastosować się do wytycznych i zmienić swoje regulaminy.

Siim Kallas, komisarz ds. transportu poprosił Agencję o przyspieszenie prac nad nowymi wytycznymi, które będą dotyczyć możliwości rozszerzenia użytkowania osobistych urządzeń elektronicznych również w trybie nadawania, co pozwoli łączyć się np. z internetem w czasie lotu lub wykonywać połączenia telefoniczne. Wytyczne mają zostać wydane na początku 2014 r.

Rozporządzenie ministra transportu ws. czasu pełnienia czynności lotniczych członków załóg śmigłowców

(www.ulc.gov.pl)

Zostało opublikowane rozporządzenie ministra transportu z 26 listopada 2013 r. w sprawie czasu pełnienia czynności lotniczych członków załóg statków powietrznych w przewozie lotniczym przy użyciu śmigłowca oraz w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego. Treść nowego rozporządzenia obejmuje swym zakresem regulację: 1) maksymalnego okresu pełnienia czynności lotniczych, 2) przerw w pełnieniu czynności lotniczych, 3) okresów wypoczynku należnych w związku z pełnieniem czynności lotniczych, 4) ograniczeń czasu lotu, 5) form pełnienia gotowości oraz warunków ich wliczania do czasu pracy – w odniesieniu do członków załóg śmigłowców w przewozie lotniczym i w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

Lotnisko Chopina najlepszym portem lotniczym w Polsce

(www.lotnisko-chopina.pl)

Lotnisko Chopina w Warszawie uznane zostało za najlepszy port lotniczy w Polsce. Wyboru dokonali czytelnicy polskiej edycji magazynu Business Traveller. W elektronicznej ankiecie wzięło udział niemal tysiąc podróżujących biznesmenów i travel managerów, organizujących podróże służbowe w firmach i korporacjach. Nad ankietą i opracowaniem wyników pieczę sprawowała firma doradcza Deloitte. Głosami czytelników wyłoniono laureatów w 22 kategoriach. Wśród portów lotniczych w Polsce Lotnisko Chopina wyprzedziło Port Lotniczy we Wrocławiu oraz Port Lotniczy w Krakowie. Za najlepsze lotnisko w Europie uznany został Frankfurt, a wśród portów na świecie – Changi w Singapurze.

Od 15 grudnia br. obowiązuje nowy rozkład pociągu Kraków – Balice.

(www.krakowairport.pl)

W niedzielę wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągu kursującego na trasie Kraków Główny – Kraków Balice. Rozkład ten obowiązywać będzie do 31 stycznia 2014 r. Jednocześnie prosimy zwrócić uwagę na ograniczenia kursowania pociągu w dniach: 25.12 (Boże Narodzenie) – pociąg nie kursuje. 26.12 (Drugi Dzień Świąt) – pociąg kursuje z ograniczeniami (średnio co 60 minut). Ponadto informujemy, że od dnia 1.02.2014 r. (w związku z rozpoczynającymi się pracami modernizacyjnymi linii) Przewozy Regionalne całkowicie zawieszają kursowanie pociągu na trasie Kraków Główny – Kraków Balice, bez uruchamiania komunikacji zastępczej na żadnym z odcinków.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Firtasz nie będzie pośrednikiem między Gazpromem a Naftogazem

(RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Milioner i oligarcha z Ukrainy Dmitro Firtasz zaprzeczył, jakoby miał stać się pośrednikiem w handlu gazem między Naftogazem a rosyjskim Gazpromem. Taki układ funkcjonował w relacjach między tymi firmami przed 2009 rokiem. Firtasz przekonuje, że plotki na temat rozmów o powrocie pośrednika przedstawione przez Wedomosti nie znajdują potwierdzenia w faktach.

RUE przyznaje 450 mln na demontaż Ignaliny

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rada Unii Europejskiej zdecydowała w piątek, że przekaże pomoc finansową w wysokości 450 mln euro na rzecz dekonstrukcji elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie. Demontaż obiektów w Bułgarii i Litwie – Kozłoduj i Bohunice – otrzymają odpowiednio 293 i 225 mln podobnego wsparcia.

Oettinger na ceremonii Szach Deniz 2

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettiger odwiedził Baku. Będzie uczestniczył w ceremonii finalizacji decyzji inwestycyjnej odnośnie drugiej fazy eksploatacji złóż Szach Deniz 2 w Azerbejdżanie. Zawierają w sobie do 1,2 bln m3 gazu ziemnego. To z nich będzie pochodził surowiec, który trafi na rynek europejski za pośrednictwem rurociągów Korytarza Południowego (Gazociąg Transanatolijski – TANAP, Gazociąg Transadriatycki – TAP).

 

INFRASTRUKTURA

Przetargi na budowę obwodnicy Olsztyna

(www.gddkia.gov.pl)

Ogłoszone zostały dwa przetargi ograniczone na budowę 24,7 km obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16. Pierwsze postępowanie obejmuje budowę obwodnicy na odcinku ok. 10 km od połączenia z istniejącą dk 16 w okolicy Kudyp do węzła Olsztyn Południe włącznie. Drugie – budowę obwodnicy na odcinku ok. 14,7 km od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Obwodnica ominie miasto od południa. Inwestycja polegać będzie na budowie dwóch odcinków dwujezdniowej drogi klasy GP wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową 32 obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. Docelowo powstanie pięć węzłów drogowych.

Już niedługo pojedziemy S19

(www.gddkia.gov.pl)

Trwają ostatnie kontrole Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na odcinku drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza na DK4 do węzła Rzeszów Zachód (autostrada A4). Możliwe, że jeszcze przed weekendem udostępnimy kierowcom 4 kilometrowy odcinek tej drogi. Decyzję na użytkowanie spodziewamy się bowiem otrzymać w najbliższy piątek, 13 grudnia.

Europa chętna na budowę S8

(www.gddkia.gov.pl)

Firmy polskie oraz zagraniczne chcą budować podlaską część drogi ekspresowej S8. Odcinkiem od istniejącej obwodnicy Zambrowa do Mężenina zainteresowanych jest 18 firm, a fragmentem od Mężenina do Jeżewa – 16  (termin składania ofert upłyną dla pierwszego odcinka – 15 października, dla drugiego – 2 grudnia). Na chętnych do budowy trzeciego odcinka inwestor czeka do 8 stycznia. Oprócz przedsiębiorstw polskich chęć realizacji zgłosili dotychczas budowlańcy z: Portugali, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Czech oraz konsorcja mieszane. Wszystkie odcinki S8 objęte postępowaniem przetargowym maja 44,5 km. Ich realizacja planowana jest w latach 2014-2017.

Pierwsze profesjonalne Miejsce Obsługi Podróżnych w regionie świętokrzyskim już czynne

(www.gddkia.gov.pl)

Stacja benzynowa, lokal gastronomiczny, miejsca parkingowe i rekreacyjne – od dzisiaj działa pierwsze w regionie świętokrzyskim profesjonalne Miejsce Obsługi Podróżnych Suchedniów Zachód przy drodze ekspresowej S7 na odcinku Skarżysko – Kielce.

MOP Suchedniów Zachód jest doskonale skomunikowane z drogą ekspresową S7 dzięki specjalnym pasom włączenia i wyłączenia. W ramach zagospodarowania tego terenu wydzielonych zostało w sumie ponad osiemdziesiąt miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, ciężarowych, autokarów i pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Wybudowana została stacja benzynowa Lotos oraz restauracja McDonalds.

Kieleckie Laboratorium Drogowe wykona badania dla PKP

(www.gddkia.gov.pl)

Laboratorium Drogowe kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie badać jakość materiałów używanych nie tylko przy inwestycjach drogowych, ale i niektórych inwestycjach kolejowych. To wynik porozumienia zawartego w listopadzie między GDDKiA, a spółką PKP PLK. W tym tygodniu w Sandomierzu pracownicy Laboratorium Drogowego z Kielc pobrali pierwsze próbki kruszywa używanego do remontu linii kolejowej 25 Zalesie Gorzyckie – Sobów. Wyniki badania zostaną przekazane do PKP PLK Oddziału w Lublinie, który zwrócił się o wykonanie analiz. Podobne badania mogą być wykonywane w oparciu o zawarte porozumienie do 2016 r.

Zgodnie z terminem zakończył się remont odcinka dk 75

(www.gddkia.gov.pl)

Bezpieczniej i wygodniej podróżuje się już wyremontowanym odcinkiem dk 75 od Niepołomic do Szarowa. Zakres robót  na odcinku 8,262 km drogi krajowej nr 75 obejmował:

remont nawierzchni drogi polegający na frezowaniu istniejącej nawierzchni do uzyskania profilu, ułożeniu warstwy wiążącej 8 cm i warstwy ścieralnej SMA 4 cm; remont nawierzchni w obrębie skrzyżowań z drogami publicznymi oraz na zatokach autobusowych; remont chodników i wysepek; remont poboczy; remont odwodnienia, w tym odmulenie rowów,  czyszczenie i remont przepustów; remont dwóch sygnalizacji świetlnych w Niepołomicach; odnowę oznakowania pionowego i poziomego oraz wymianę stalowych barier ochronnych.

Raport z postępu prac na budowie A4 na odcinku Tarnów (węzeł Krzyż) Dębica (węzeł Pustynia)

(www.gddkia.gov.pl)

W poprzednim tygodniu ułożono ponad 5,7 km podbudowy bitumicznej na obydwu jezdniach trasy głównej. Na  moście E-118 trwa nasuwanie ustroju nośnego (sekcja A i C). Kontynuowano  roboty drogowe, mostowe i branżowe. M.in. odwodnienia, teletechnikę i obwód utrzymania autostrady. Na wszystkich odcinkach każdego dnia pracowało ok. 600 osób i ok. 200 maszyn budowlanych. W ciągu minionego tygodnia wykonawca autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy kontynuował prace na trasie głównej i drogach poprzecznych w zakresie: dowozu  materiałów, wywozu nieprzydatnego materiału z placu budowy, profilowania skarp i rowów oraz przy zagęszczaniu i stabilizacji nasypów.

Postęp prac na A1 Stryków – Tuszyn – raport z budowy

(www.gddkia.gov.pl)

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, prace związane z budową obiektów inżynierskich systematycznie przyśpieszają. W poprzednim tygodniu na poszczególnych odcinkach autostrady A1 Stryków – Tuszyn pracowało średnio 200 osób, ale były dni kiedy ta wartość została znacząco przekroczona. Najbardziej widoczne są efekty przyśpieszenia prac na dwóch największych wiaduktach autostradowych, które przeniosą w przyszłości ruch samochodów nad drogą wojewódzką nr 713 z Łodzi do Tomaszowa, nad trasą kolejową Łódź – Koluszki o czterech torach i nad drogą lokalną. Trwają tu intensywne prace zbrojarskie i ustawianie szalunków.

Droga ekpresowa S-8 Syców – Walichnowy coraz bliżej otwarcia

(www.gddkia.gov.pl)

Jezdnia zasadnicza na odcinku Wieruszów – Walichnowy zgłoszona do odbioru. Opolski Oddział GDDKiA złożył do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu wniosek o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie ciągu trasy zasadniczej na wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S8 Wieruszów – Walichnowy (13,1 km). Jest to jeden z trzech odcinków S-8 budowanych przez opolski Oddział GDDKiA na trasie Syców – Walichnowy (45 km). Planowana wstępnie kontrola Nadzoru Budowlanego ma nastąpić w dniach 12–13 grudnia 2013 roku. Wcześniej na tym odcinku S-8 uzyskano już 7 decyzji na użytkowanie obiektów mostowych (w tym nad trasą S-8).

Raport z prac na autostradzie A4

(www.gddkia.gov.pl)

W poprzednim tygodniu na odcinku w. Przemyśl – Korczowa autostrady A4, wykonano 8 km oznakowania poziomego segregacyjnego oraz montowano bariery ochronne. Wykonano także próbne obciążenia trzech obiektów. Układano także warstwy wiążące i ścieralne z betonu asfaltowego na obiektach mostowych. Natomiast na odc. od Rzeszowa do Jarosławia wykonawca prowadził roboty obejmujące m.in. wykonywanie (profilowanie, zagęszczanie) i wzmacnianie nasypów w trasie głównej. Odc. w. Przemyśl – Korczowa. Pracowało średnio 215 pracowników fizycznych oraz 116 maszyn budowlanych. Kontynuowano pozostałe do wykonania prace w zakresie budowy kolejnych warstw nasypów.

Zaproszenie do składania ofert na budowę odcinków S19 na Podkarpaciu

(www.gddkia.gov.pl)

Wykonawcy, którzy spełnili warunki udziału w postępowaniu przetargowym dot. kontynuacji projektowania i budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 węzeł Sokołów Małopolski Północ-Stobierna oraz węzeł Świlcza (DK4)-węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka), zostali zaproszeni do złożenia ofert cenowych. Wykonawcy mają na to 40 dni. Termin mija 22 stycznia 2014 r. Zaproszenie do składania ofert cenowych to drugi etap postępowania przetargowego na kontynuację projektowania i budowę S19 na Podkarpaciu. Na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S19 na odc. węzeł Sokołów Małopolski Północ – Stobierna do złożenia ofert zaproszonych zostało 19 wykonawców.

II etap przetargu na drugą jezdnię obwodnicy Międzyrzecza rozpoczęty

(www.gddkia.gov.pl)

Zakończył się pierwszy etap przetargu na drugą jezdnię obwodnicy Międzyrzecza, gdzie ocenie podlegały złożone przez przedsiębiorców wnioski o dopuszczenie do udziału w drugim etapie przetargu na budowę drogi. Przyszedł czas na drugi etap, czyli składanie ofert na realizację inwestycji. W pierwszym etapie oceniane są wiedza i doświadczenie, potencjał techniczny i kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa wykonawcy. Do drugiego etapu zaproszone zostały wszystkie (19) firmy, które złożyły wnioski, co oznacza, że wszystkie spełniały stawiane im wymagania. Teraz mają czas do końca stycznia 2014 r. na złożenie ofert zawierających m.in. koszt realizacji zadania. Obok kosztu dodatkowym kryterium w ocenie ofert są również termin wykonania zadania oraz okres gwarancji.

Szkolenia „szyte na miarę” dla konduktorów PKP Intercity

(www.pkpsa.pl)

PKP Intercity przeszkoliło blisko 1700 pracowników drużyn konduktorskich z zakresu profesjonalnej obsługi klienta. „Szkolenia szyte na miarę” zostały poprzedzone badaniem kompetencji i potrzeb tej grupy zawodowej. Pracownicy pierwszej linii, odpowiedzialni za kontakt z klientem, są kluczowi dla każdej firmy świadczącej usługi. Praca drużyn konduktorskich ma bardzo duży wpływ na zadowolenie pasażerów z podróży oraz postrzeganie PKP Intercity. Aby podnieść poziom standardów obsługi przewoźnik przeprowadził szkolenie z profesjonalnej obsługi klienta. Dwuetapowy projekt „Szkolenia szyte na miarę” wystartował w czerwcu br. i był realizowany w 13. miastach.

Ruta: Łódzkie tramwaje podmiejskie mają sens jako element całości

(www.rynek-kolejowy.pl/Transport publiczny)

Jaka przyszłość czeka łódzkie tramwaje podmiejskie? – Niestety padają one ofiarą braku rozwiązań systemowych. Powinny stać się częścią projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – komentuje Leszek Ruta, szef stowarzyszenia Transport Publiczny i były dyrektor ZTM Warszawa. Tramwaje podmiejskie są zdecydowanie sporą szansą na rozwiązanie problemów komunikacyjnych mieszkańców łódzkiej aglomeracji, zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do Łodzi, mniejsze korki i „zdrowsze powietrze”. Leży to również w interesie miasta Łodzi, a nie tylko podłódzkich gmin. Wydzielone torowiska na większości tras to olbrzymia zaleta – umożliwia to przyspieszenie procedur ws. prowadzenia inwestycji.

Umowa na dostawę 40 pociągów Atribo do Włoch podpisana

(www.rynek-kolejowy.pl)

Pesa Bydgoszcz podpisała umowę na dostawę 40 pociągów Atribo włoskim kolejom Trenitalia. Pierwszy z 40 spalinowych pociągów dostarczony zostanie w listopadzie 2014 roku. Kontrakt jest warty pół miliarda złotych. Postępowanie ogłoszone przez włoskiego przewoźnika było już trzecią próbą dokonania zakupu pociągów spalinowych przez Trenitalię. Poprzednie dwa postępowania zostały anulowane. W trzecim przetargu na dostawę 40 pociągów spalinowych wpłynęły dwie oferty. Propozycja bydgoskiego producenta opiewała na 139,6 miliona euro netto i była niższa od kosztorysu o 19 milionów euro. Została ona zaakceptowana przez państwowego przewoźnika.

264 mln euro z funduszy regionalnych na transport publiczny w trzech miastach

(www.rynek-kolejowy.pl)

Komisja Europejska zatwierdziła warte blisko 263,8 mln euro inwestycje z Funduszu Spójności w trzy duże projekty transportowe we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Ich celem jest istotne podniesienie jakości transportu publicznego. Przedsięwzięcia są finansowane ze środków przeznaczonych na polski program operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” w ramach priorytetu „Transport przyjazny środowisku”. Wspólnym założeniem jest modernizacja systemów transportu publicznego zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dzięki projektom ok. 26,5 mln mieszkańców i przyjezdnych będzie podróżować w lepszych warunkach, bardziej komfortowo i szybciej.

Rekordowy sezon Veturilo

(www.ztm.waw.pl)

Blisko 1,8 mln wypożyczeń w systemie Veturilo, wzrost ruchu rowerowego, liczby stojaków i dróg rowerowych. Te dane mówią same za siebie – Warszawa to miasto coraz bardziej przyjazne rowerzystom. – To był rekordowy sezon – rowery Veturilo były wypożyczane blisko 1,8 mln razy, a nasz system został zauważony przez światowe media. Uruchomiliśmy 173 stacje, z których korzystało 150 tys. użytkowników. Powstało kilkadziesiąt kilometrów nowych dróg rowerowych. Nadal będziemy konsekwentnie działali na rzecz rowerzystów. Inwestycji w przyszłym roku nie zabraknie, a środki uzyskane z wypożyczalni będziemy w całości przeznaczali na rozwój infrastruktury – mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

MIR: Zdziebło tymczasowo odpowiedzialny za kolej

(www.rynek-kolejowy.pl)

Jak poinformował „Rynek Kolejowy” rzecznik ministerstwa infrastruktury i rozwoju Piotr Popa, Adam Zdziebło jest w ministerstwie tymczasowo odpowiedzialny za transport kolejowy. Drugi wiceminister Zbigniew Rynasiewicz odpowiada teraz m. in. za transport drogowy. 29 listopada podsekretarz stanu ds. kolei w ministerstwie infrastruktury i rozwoju (MIR) Andrzej Massel został zdymisjonowany. Wraz z nim ze stanowiskami pożegnali się wiceministrowie: Maciej Jankowski, Piotr Styczeń i Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Obowiązki Massela tymczasowo pełnił Zbigniew Rynasiewicz, były przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Bilety na Interregio za złotówkę

(www.rynek-kolejowy.pl/Przewozy Regionalne)

Wielka zmiana w kolejowym myśleniu o marketingu. Od nowego rozkładu jazdy bilety na przejazd pociągami Interregio Przewozów Regionalnych będzie można kupić już za złotówkę. PKP Intercity nie myśli o wprowadzeniu takiej promocji. Od nowego rozkładu jazdy PR zaczynają promocję „Super bilet”. Jak powiedziała „Rynkowi Kolejowemu” rzeczniczka spółki Marta Milewska, promocyjne bilety będzie można nabyć na każdy pociąg Interregio. Spółka uruchamia ich 70. Pula obejmie co najmniej jeden wagon, bądź człon, w każdym pociągu. W Super Bilecie będzie pięć progów taryfowych – 1 zł, 9 zł, 19 zł, 29 zł i 39 zł. – Do końca stycznia przygotowaliśmy 51 tys.  takich biletów- mówi Milewska.

Pierwsze trzy Impulsy zaprezentowane w Szczecinie

(www.rynek-kolejowy.pl)

Wyjechały oficjalnie na stację Szczecin Główny. Nowosądecki Newag rozpoczyna tym samym realizację kontraktu na dostawę łącznie 14 ezt typu 31 WE, o kolejowym oznaczeniu ED 78. Dostawa trzech egzemplarzy i harmonogram przyjazdu kolejnych w ciągu całego przyszłego roku, kończy mocno skomplikowany rozdział odnowy taboru elektrycznego w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej. Można przyjąć, że Newag dostarcza pierwsze trzy Impulsy, korzystając z technik marketingowych, które są raczej charakterystyczne dla sieci handlowych. Zaledwie miesiąc po formalnym podpisaniu umowy z władzami Pomorza Zachodniego (nie licząc kilku dni), oferuje dostawę trzech pierwszych 31 WE.

NIK o bezpieczeństwie ruchu kolejowego w Polsce

(www.nik.gov.pl)

Wieloletnie zaniedbania w utrzymaniu infrastruktury kolejowej sprawiają, że liczba wypadków na kolei jest wciąż wysoka. Dzieje się tak dlatego, bo system zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym ma wiele istotnych luk. NIK odnotowuje, że w ostatnich latach maleje w Polsce liczba wypadków kolejowych oraz rośnie odsetek infrastruktury kolejowej w dobrym stanie. Polska jednak wciąż zajmuje drugie (po Rumunii) miejsce w Europie pod względem liczby wypadków na kolei. Liczba ofiar znaczących wypadków kolejowych w Polsce (mierzona specjalnym wskaźnikiem FWSI w stosunku do eksploatacji linii kolejowych) jest zaś najwyższa w Europie (ponad dziesięciokrotnie większa niż w Niemczech, czy we Francji).

Kontrole Prezesa UTK w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych – decyzja nakładająca karę pieniężną

(www.utk.gov.pl)

W wyniku przeprowadzonej przez prezesa  UTK kontroli oraz stwierdzeniu nieprawidłowości, została nałożona, na uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych Dyckerhoff Polska, kara pieniężna. Wysokość łącznej kary nałożonej przez prezesa UTK wyniosła 18.400 zł. Podczas kontroli prezes UTK stwierdził nieprawidłowości w zakresie: sporządzania dokumentów przewozowych, braku wyznaczenia przez uczestnika przewozu – doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych, nieprzesyłaniu w ustawowo określonym terminie rocznych sprawozdań z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych oraz nieprzeszkoleniu osób wykonujących czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych.

Powstała Fundacja Niezłomni, Ochrona Infrastruktury, z udziałem UTK

(www.utk.gov.pl)

Przerwa w dostawie energii elektrycznej, brak sygnału w słuchawce telefonicznej, dłużące

się oczekiwanie na opóźniony pociąg. Każdy z nas doświadczył tych niedogodności. Czym są spowodowane? Przyczyna jest prosta, częstym powodem są kradzieże i dewastacja infrastruktury z której korzysta energetyka, kolej, telekomunikacja. Problem kradzieży i dewastacji infrastruktury w Polsce, to nie tylko problem firm odpowiedzialnych za jej utrzymanie, to przede wszystkim problem dla klientów. Codziennie dochodzi do kradzieży i dewastacji urządzeń. Tylko z tego powodu w ub.r. opóźnionych było ponad 8,3 tys. pociągów pasażerskich i 1,4 tys. towarowych.

Decyzja Prezesa UTK w zakresie terminowego usunięcia nieprawidłowości na linii kolejowej 276 Wrocław Główny – Międzylesie

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP PLK przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, w tym rozporządzenia ministra transportu z 19 marca 2007 r. w sprawie systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie oraz rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nakazał zarządcy infrastruktury usunięcie wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości na linii kolejowej nr 276 Wrocław Główny – Międzylesie w terminie do dnia 31 grudnia 2013 roku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Porozumienie o współpracy w zakresie lotnictwa między władzami lotniczymi Grupy Wyszehradzkiej

(www.ulc.gov.pl)

W Budapeszcie odbyło się posiedzenie państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w zakresie lotnictwa cywilnego. Drugiego dnia obrad zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy władzami lotniczymi państw Grupy, w której skład wchodzą Polska, Węgry, Czechy i Słowacja. Sygnatariusze porozumienia wyrazili chęć zacieśnienia współpracy w celu pogłębienia dalszego rozwoju lotnictwa oraz osiągnięcia wspólnych celów. Strony zadeklarowały gotowość do konsultacji między władzami lotniczymi państw V4 w celu implementacji przepisów ICAO oraz EASA z zakresu m. in. licencjonowania personelu lotniczego, operacji lotniczych oraz zarządzania ruchem lotniczym.

Dzień Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego

(www.ulc.gov.pl)

W rocznicę podpisania 7 grudnia 1944 r. w Chicago Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, zwanej potocznie konwencją chicagowską obchodzony był Dzień Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Tegorocznym hasłem Dnia było „Rozwijamy się, aby sprostać wyzwaniom transportu lotniczego w XXI wieku”. Największym wyzwaniem stojącym przed ICAO oraz całą branżą jest przygotowanie się na prognozowane dwukrotne zwiększenie się ruchu pasażerskiego do 2030 r. Prognozy zakładają zwiększenie się liczby lotów z 30 mln do 60 mln rocznie, co bezpośrednio wpłynie na podwojenie się liczby pasażerów.

Zmiana rozporządzenia ministra transportu ws. egzaminów państwowych na licencje lub uprawnienia lotnicze

(www.ulc.gov.pl)

Zostało opublikowane rozporządzenie ministra transportu z 5 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminów państwowych na licencje lub uprawnienia lotnicze. Przedmiotowa nowelizacja ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów dotyczących odwołań od egzaminów państwowych, o których mowa w art. 99 ust. 1 ww. ustawy do obecnych realiów, a także uproszczenie i usprawnienie postępowania odwoławczego. Zmiana brzmienia § 11 rozporządzenia w stosunku do dotychczasowego wynikała przede wszystkim z faktu, iż dotychczasowo kandydat składał wniosek o wydanie licencji jeszcze zanim przystąpił do egzaminów państwowych.

EASA opublikowała wytyczne dotyczące użytkowania osobistych urządzeń elektronicznych podczas wszystkich faz lotu

(www.ulc.gov.pl)

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała wytyczne, które rozszerzają możliwość korzystania z osobistych urządzeń elektronicznych (PED) takich jak tablety, smartfony, czytniki e-booków, odtwarzacze MP3 podczas wszystkich faz lotu. Urządzenia powinny być uruchomione w tzw. „trybie samolotowym,” lub „offline”. Każda linia lotnicza będzie mogła zastosować się do wytycznych i zmienić swoje regulaminy.

Siim Kallas, komisarz ds. transportu poprosił Agencję o przyspieszenie prac nad nowymi wytycznymi, które będą dotyczyć możliwości rozszerzenia użytkowania osobistych urządzeń elektronicznych również w trybie nadawania, co pozwoli łączyć się np. z internetem w czasie lotu lub wykonywać połączenia telefoniczne. Wytyczne mają zostać wydane na początku 2014 r.

Rozporządzenie ministra transportu ws. czasu pełnienia czynności lotniczych członków załóg śmigłowców

(www.ulc.gov.pl)

Zostało opublikowane rozporządzenie ministra transportu z 26 listopada 2013 r. w sprawie czasu pełnienia czynności lotniczych członków załóg statków powietrznych w przewozie lotniczym przy użyciu śmigłowca oraz w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego. Treść nowego rozporządzenia obejmuje swym zakresem regulację: 1) maksymalnego okresu pełnienia czynności lotniczych, 2) przerw w pełnieniu czynności lotniczych, 3) okresów wypoczynku należnych w związku z pełnieniem czynności lotniczych, 4) ograniczeń czasu lotu, 5) form pełnienia gotowości oraz warunków ich wliczania do czasu pracy – w odniesieniu do członków załóg śmigłowców w przewozie lotniczym i w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

Lotnisko Chopina najlepszym portem lotniczym w Polsce

(www.lotnisko-chopina.pl)

Lotnisko Chopina w Warszawie uznane zostało za najlepszy port lotniczy w Polsce. Wyboru dokonali czytelnicy polskiej edycji magazynu Business Traveller. W elektronicznej ankiecie wzięło udział niemal tysiąc podróżujących biznesmenów i travel managerów, organizujących podróże służbowe w firmach i korporacjach. Nad ankietą i opracowaniem wyników pieczę sprawowała firma doradcza Deloitte. Głosami czytelników wyłoniono laureatów w 22 kategoriach. Wśród portów lotniczych w Polsce Lotnisko Chopina wyprzedziło Port Lotniczy we Wrocławiu oraz Port Lotniczy w Krakowie. Za najlepsze lotnisko w Europie uznany został Frankfurt, a wśród portów na świecie – Changi w Singapurze.

Od 15 grudnia br. obowiązuje nowy rozkład pociągu Kraków – Balice.

(www.krakowairport.pl)

W niedzielę wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągu kursującego na trasie Kraków Główny – Kraków Balice. Rozkład ten obowiązywać będzie do 31 stycznia 2014 r. Jednocześnie prosimy zwrócić uwagę na ograniczenia kursowania pociągu w dniach: 25.12 (Boże Narodzenie) – pociąg nie kursuje. 26.12 (Drugi Dzień Świąt) – pociąg kursuje z ograniczeniami (średnio co 60 minut). Ponadto informujemy, że od dnia 1.02.2014 r. (w związku z rozpoczynającymi się pracami modernizacyjnymi linii) Przewozy Regionalne całkowicie zawieszają kursowanie pociągu na trasie Kraków Główny – Kraków Balice, bez uruchamiania komunikacji zastępczej na żadnym z odcinków.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły