(Fitch/Bartłomiej Sawicki)
Agencja ratingowa Fitch, utrzymała ocenę austriackiej spółki na poziomie „A-”. Obniżono jednak perspektywę dla koncernu ze stabilnej na negatywną. Analitycy uważają, że jest obecnie zbyt wiele niewiadomych by móc w pełni i rzetelnie ocenić wpływ umowy Gazpromu z OMV na pozycję austriackiej spółki.
Zdaniem agencji ratingowej profil operacyjny spółki OMV kształtuje się w dużym zakresie na poziome „BBB”. Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego oscyluje na poziomie średnio ok. 300 tys. tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (kboepd). To poniżej poziomu, który wcześniej oczekiwano. Wyniki powinny poprawić się w 2018 r. Na podtrzymaną ocenę „A-” wpłynęła konserwatywna polityka finansowa spółki. Negatywnie na wyniki koncernu wpływa niska cena ropy naftowej, ale to tendencja, która ma wpływ także na inne spółki działające w sektorze upstream.
Agencja odniosła się także w swoim komunikacie do zawartej na początku kwietnia umowy wymiany aktywów między austriacką spółką a rosyjskim Gazpromem. Jak podkreślają analitycy Fitch, umowa nie ma natychmiastowego przełożenia na rating spółki. Zwrócono uwagę, że strony nie uzgodniły, które dokładnie aktywa zostaną objęte umową „swap” . OMV oferuje Gazpromowi udział w swoich polach naftowo-gazowych na Morzu Północnym w zamian za 24,98 proc. udziałów w syberyjskich złożach gazowych Urgenoj. Porozumienie odnosi się do brytyjskich i norweskich spółek-córek koncernu OMV. Istotne znaczenie dla dalszej oceny OMV będzie lista aktywów, które trafią w ręce Rosjan. Ta zaś nie została jeszcze zamknięta. – Ocenimy implikacje „swapu” na profil upstream i finanse OMV , zaraz po tym jak będzie jasność co do struktury transakcji – informuje agencja Fitch.