AlertWszystko

PSES: Rozwój fotowoltaiki w Polsce może przynieść dodatkowe 20 tys. miejsc pracy

(Polska Agencja Prasowa/CIRE.pl)

Według analityków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, Polska stoi przed szansą stworzenia 20 tys. nowych miejsc pracy oraz dodatkowych 9 do 18 mld PKB w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).
PSES przygotowało raport “Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020”, w którym przedstawiono potencjał społecznego i ekonomicznego oddziaływania technologii fotowoltaicznej w przypadku uwzględnienia w miksie energetycznym instalacji PV.

Według analityków PSES, główni beneficjenci rozwoju PV w Polsce to rolnicy jak i małe i średnie firmy, głównie instalatorskie, dystrybucyjne oraz te produkujące elementy elektrowni słonecznych (ogniwa, konstrukcje, stacje transformatorowe, kable). Autorzy raportu podkreślają, ze wbrew mitom, aż 60 proc, wszystkich część w gruntowej elektrowni PV pochodzi od polskich producentów, a udział ten przekroczy 70 proc. do 2018 roku. W ich ocenie nie bez znaczenia jest również wielkość dochodów, które trafią na obszary wiejskie, oceniana na 2 mld zł: w postaci wynagrodzeń pracowników, lokalnych podatków, dochodów z produkcji energii jak i opłat za dzierżawę.

Jak podkreśla Jakub Charaszkiewicz z rady programowej PSES, branżę PV stworzy kilkanaście tysięcy polskich właścicieli, często z obszarów wiejskich. Szacuje on, że ponad 70 proc. będą stanowić tzw. “nieprofesjonalni” inwestorzy, na co dzień niezwiązani z branżą energetyczną ani funduszami inwestycyjnymi.
– PV jest jedyną technologią, która tworzy “obywatelski” udział w inwestowaniu i zarabianiu na produkcji energii – mówi Charaszkiewicz

Specjaliści z Politechniki Śląskiej współpracujący z PSES wskazują na pozytywny wpływ fotowoltaiki na krajowy system elektroenergetyczny oraz na rezerwę mocy w czasie letnich szczytów. Jest to szczególnie ważne w kontekście braku mocy na początku sierpnia 2015 roku. Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka “black out`ów”. Autorzy zwracają uwagę, iż fotowoltaika może być dobrym wsparciem dla konwencjonalnej energetyki opartej na węglu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X