(Komisja Europejska/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)
Jak poinformowała w swoim oświadczeniu prasowym Komisja Europejska, 16 kwietnia do stolicy Iranu przyleciała delegacja KE na czele z jej wiceprzewodniczącą oraz wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych oraz polityki bezpieczeństwa Fredericą Mogherini.
Strony omówiły dotychczasowe stosunki, oparte na wzajemnym poszanowaniu swoich interesów, potwierdzając tym samym zamiar rozwijania współpracy. Wśród wielu kwestii poruszano także zagadnienia związane ze współpracą w sektorze energetyki oraz zmian klimatu.
Przedstawiciele KE zadeklarowali wsparcie dla poprawienia warunków inwestycyjnych w Iranie oraz możliwość wymiany technologicznej w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, efektywności energetycznej oraz, w razie konieczności, wymiany informacji na temat ram prawnych oraz regulacyjnych.
Podkreślono chęć zaangażowania w inicjatywy, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii oraz popytu w regionie jak i po zanim. Strony zamierzają także współpracować w ramach forów wielostronnych, aby zwiększyć przejrzystość globalnego rynku energii. Chcąc promować inwestycje oraz zachęcać do działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych KE oraz Teheran zamierzają wspierać promocję efektywności energetycznej w różnych sektorach irańskiej gospodarki oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Ułatwione mają być inwestycje w irańskie projekty downstream i upstream. W tym celu ma zostać uruchomiony dedykowany dialog energetyczny UE-Iran.
Europa wraca do Iranu
Poszczególne kraje Wspólnoty już od kilku miesięcy odwiedzają regularnie Iran, rozmawiając o możliwej kooperacji. Jak informował 25 marca BiznesAlert.pl, francuski Total podpisał poufną umowę z rządem w Teheranie dotyczącą przygotowania prac na jednym ze złóż ropy naftowej w południowo – zachodnim Iranie.
Prace w ramach podpisanego kontraktu między Totalem a Teheranem mają dotyczyć rozwoju złoża Południowy Azadegan, jednego z największych złóż ropy naftowej w Iranie, przy granicy z Irakiem. Obie strony powołując się na klauzulę poufności nie zdradzają szczegółów transakcji . Zasoby ropy naftowej na tym złożu wynoszą ok. 33,2 mld baryłek ropy.
To tylko jeden przykład z rzędu. Iran przygotowuje się na nadejście zagranicznych inwestorów. W związku z tym pracuje nad stworzeniem krótkiej listy lokalnych firm, które mogą podjąć współprace z zagranicznymi koncernami przy poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego. Ma to przyczynić się do znaczącego zwiększenia inwestycji w tym sektorze. Co istotne, Iran finalizuje kolejną listę aktywów, które mogą zostać zaoferowane zagranicznymi kontrahentom. Państwowy koncern National Iranian Oil Company (NIOC) sporządza krótką listę prywatnych podmiotów operujących na lokalnym rynku, które będą mogły współpracować z zachodnimi koncernami.
Po zniesieniu sankcji na Iran rośnie zainteresowanie zagranicznych firm, które planują przejęcia intratnych złóż ropy i gazu w Iranie. W maju, na konferencji dla zagranicznych inwestorów , która odbędzie się w Teheranie, zostanie przedstawiona lista uwzględniająca zarówno listę lokalnych firm jak i aktywów, które będzie można nabyć. Prawdopodobnie lista obejmuje ok. 50 projektów w Iranie.
Irańczycy od czasu zniesienia sankcji prowadzą intensywne rozmowy z delegacjami z państw europejskich i azjatyckich. Rozmowy dotyczą przede wszystkim eksportu irańskiej ropy oraz możliwych inwestycji w tym kraju. Pracami w Iranie zainteresowany jest m.in. polski koncern PGNiG, który był obecny podczas ostatniej, marcowej wizyty delegacji ministerstwa rozwoju w Iranie.
W niedawnej rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, wiceminister rozwoju, Radosław Domagalski zaznaczył, że większą szansą dla polskich spółek energetycznych w Iranie jest tworzenie infrastruktury oraz jej odtworzenie niż bezpośredni import surowców.