EnergetykaOZEWszystko

Gołębiewski: Ustawa o OZE na odczepne

Zdaniem Macieja Gołębiewskiego z Grupy Bio Alians zajmującego się rozwijaniem inwestycji w biogazownie, proponowana nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) nie rozwiązuję kluczowych problemów sektora.

– Ustawa nie rozwiązuje kluczowych problemów. Największym wyzwaniem dla branży jest brak przewidywalności rozwiązań prawnych, które zmieniały się już kilkukrotnie. Propozycje wprowadzają szereg nowych niewiadomych nieznanych z poprzedniego systemu – ocenia Gołębiewski.

– Zakładając, że ustawa zostanie uchwalona, dalej nie ma informacji pozwalającej na sformułowanie długofalowych planów inwestycyjnych w sektorze. Jest tworzony zupełnie nowy system prawny. Dość długo nie będzie wiadomo czego się spodziewać, a nawet po pierwszych aukcjach nie będziemy mieli pełnego obrazu jak działa nowy system. Na początku bowiem ruszą wstrzymane obecnie inwestycje czekające na nową ustawę i tym samym pierwsze aukcje nie będą reprezentatywne, ponieważ osiągnięte w ich wyniku ceny nie będą odzwierciedlać długofalowych trendów. Nawet wtedy będzie jeszcze trudno planować inwestycje – mówi rozmówca BiznesAlert.pl. – Branża OZE jest traktowana po macoszemu. Zamiast zastosować stabilne i sprawdzone rozwiązania przeprowadzony będzie wielki eksperyment. Mamy szereg przykładów z zagranicy, gdzie system aukcyjny nie zadziałał, bo przedsiębiorcy wygrywali aukcje a potem nie realizowali inwestycji. Można wnioskować zatem, że ustawodawcy nie zależy na rozwoju silnego sektora OZE i chce spełnić absolutne minimum wymagane na tzw. „odczepne”. Rząd nie chce by OZE były istotnym segmentem gospodarki.

– Mit o oszczędnościach, jakoby inwestowanie w OZE było niedochodowe i kreowało niepotrzebne koszty jest fałszywy. Koszty czarnej energii są ukryte. To koszty społeczne, to dotacje dla energetyki węglowej z historii. Gdyby podsumować całość tych kosztów to widać, że zielona energia nie musi być wcale droższa od czarnej – twierdzi.

– Decydenci patrzą na rynek przez pryzmat interesu spółek skarbu państwa. Nie powinno jednak być tak, że strategie grup energetycznych stają się strategią Polski – kończy w rozmowie z naszym portalem.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X