Giełda w Warszawie z 13 IPO (7 na rynku głównym i 6 na NewConnect) była drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów w IV kw. Łączna wartość IPO wyniosła 1,0 mld euro, co plasuje polską giełdę na trzecim miejscu wśród wszystkich rynków europejskich, wynika z kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC.
Największym IPO w Warszawie i jednocześnie dziewiątym największym w całej Europie była oferta spółki Energa o wartości 0,5 mld euro. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się IPO spółek PKP Cargo (0,3 mld euro) i Newag (0,1 mld euro).
Średnia wartość oferty na rynku polskim wyniosła 78 mln euro.
Na rynku NewConnect największymi ofertami okazały się IPO spółek Milestone Medical (2,2 mln euro), Certus Capital (0,3 mln euro) oraz Produkty Klasztorne (0,2 mln euro).
„Obserwowane w ostatnich miesiącach ożywienie na rynku pierwotnym w Warszawie postępuje znacznie wolniej niż na wielu innych rynkach, m.in. w Londynie, gdzie liczba i wartość IPO osiągają najwyższe poziomy od 2007 roku, czyli od czasów sprzed początku kryzysu. Ponadto korzystną dynamikę na GPW zawdzięczamy głównie dwóm dużym ofertom prywatyzacyjnym – PKP Cargo oraz Energi. Słabsza pozycja warszawskiej giełdy wynika głównie z zawirowań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym i towarzyszącymi temu obawami inwestorów o aktywa znajdujące się w OFE. Zmiany te są zdecydowanie najbardziej negatywnym wydarzeniem ostatniego roku i kładą się cieniem na perspektywach rynku pierwotnego również w nadchodzących miesiącach”- ocenia menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca, cytowany w komunikacie.
„Ogółem jednak, mimo problemów związanych z OFE, perspektywy dla GPW w Warszawie na rok 2014 są obiecujące w związku z dalszym ożywieniem spodziewanym rynkach światowych. Dlatego też wiele spółek, które w ciągu ostatnich trzech lat odłożyły decyzję o debiucie giełdowym ze względu na sytuację rynkową, obecnie powraca do planów przeprowadzenia IPO” – dodał.
Na rynkach europejskich w IV kw. odnotowano 105 IPO o łącznej wartości 14,7 mld euro, co stanowi poziom blisko dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2012 r. Były to jednocześnie najlepsze trzy miesiące na rynku pierwotnym w Europie od IV kw. 2011 roku. W całym 2013 roku łączna wartość ofert w Europie była o 141% wyższa niż w roku 2012 (278 ofert o łącznej wartości 26,3 mld euro w 2013 r. wobec 288 ofert o łącznej wartości 10,9 mld euro w roku poprzednim).
Największymi IPO w IV kw. 2013 roku były przeprowadzone na giełdzie w Londynie oferty spółek: Royal Mail (2 mld euro), Merlin Entertainments (1,1 mld euro) oraz Riverstone Energy (0,9 mld euro).
ISBnews