EnergetykaGaz.RopaWszystko

Kurtyka: Saudyjska ropa oraz norweski gaz dadzą wybór Polsce i regionowi

Polska kontynuuje dywersyfikację na rynku ropy przy wykorzystaniu dostaw z Arabii Saudyjskiej. Zamierza wykorzystać Korytarz Norweski do sięgnięcia po alternatywne źródło gazu w Norwegii. Polacy podzielą się tymi dobrami z całym regionem.

– Umowa Saudi Aramco z PKN Orlen rozwinie polskie możliwości przetwarzania różnych rodzajów ropy – powiedział w rozmowie z agencją Anadolu wiceminister energetyki Michał Kurtyka.

Porozumienie między Saudi Aramco, a Orlenem ma w przekonaniu Kurtyki pozwolić na rozwój technologiczny Orlenu. – To nasza największa z kilku spółek w sektorze naftowym i gazowym. Tradycyjnie sprowadzamy surowiec ze Wschodu, szczególnie z Rosji, i przez ostatnie 10 lat prowadzimy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw – powiedział. Kontrakt przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tysięcy ton miesięcznie. Umowa będzie obowiązywała od 1 maja do 31 grudnia 2016 r. i zakłada opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata. Surowiec będzie trafiał do przerobu w rafineriach Koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

– Dzięki kontraktowi możemy tworzyć naprawdę konkurencyjny rynek w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ rozwijamy także zdolności transportowe w regionie, możemy nie tylko dostarczyć więcej ropy, ale także inne jej rodzaje – mówił agencji Anadolu polski minister. Dzięki umowie Orlen-Aramco będzie możliwe poszerzenie oferty produktowej Orlenu.

Minister Kurtyka odniósł się także do kontrowersyjnego projektu drugiego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, czyli Nord Stream 2. – Polska uznaje go za polityczny, a nie komercyjny projekt, który wprowadza politykę na rynek gazu w Europie. Nie zwiększymy zależności od dostaw od jednego dostawcy – ocenił, odnosząc się do pytania o możliwe włączenie Polski w przedsięwzięcie.

– Zbudujemy kolejny gazociąg przez Danię, do norweskiego szelfu, czyli nowe połączenie bałtyckie. Zapewni prawdziwą dywersyfikację w regionie za pomocą nowego źródła dostaw – powiedział minister.


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X