(Ministerstwo Rozwoju)
Przedstawienie wpływu programów Interreg na rozwój obszaru Morza Bałtyckiego, a tym samym zachęcenie większej liczby instytucji do realizacji wspólnych przedsięwzięć – to cel zorganizowanej w Gdańsku konferencji „INTERREG changes the Baltic Sea Region. Stories that inspire”. Spotkanie jest okazją do przedstawienia efektów już zrealizowanych projektów oraz prezentacji tych, które niedługo się rozpoczną, omówienia założeń programów Interreg, rozmów z ekspertami oraz znalezienia partnerów do przyszłych przedsięwzięć.
W okresie lipiec 2015 r. – czerwiec 2016 r. Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Gdańskie spotkanie, odbywające się w dniach 23-24 maja br., organizowane jest właśnie w jego ramach, przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z instytucjami realizującymi programy INTERREG: Południowy Bałtyk, Region Morza Bałtyckiego i Centralny Bałtyk oraz INTERACT.
Korzyści z międzynarodowej współpracy
Interreg jest kluczowym instrumentem UE wspierającym integrację w państwach członkowskich UE. Programy pozwalają na realizację działań międzynarodowych, które wykraczają poza możliwości wsparcia programów krajowych i regionalnych, ale co istotne, mogą one znaleźć swoją kontynuację w przedsięwzięciach realizowanych z ich funduszy.
– W wielu przypadkach doświadczenie i wiedza zdobyta podczas współpracy z zagranicznymi partnerami, okazują się przydatne przy realizacji wysokobudżetowych projektów finansowanych ze źródeł unijnych lub krajowych. Takiej komplementarności działań sprzyja też to, że Interreg pozwala na łączenie przedsięwzięć o charakterze miękkim z pilotażowymi inwestycjami – poinformował wiceminister Adam Hamryszczak.
Ważnym założeniem programów jest usprawnienie działań instytucji, które mają największy wpływ na to, co dzieje się na danym obszarze – od władz regionalnych poczynając, przez instytucje badawcze, na organizacjach pozarządowych kończąc. W projektach Interreg mogą współpracować instytucje oddalone niekiedy o wiele kilometrów, ale stojące wobec podobnych wyzwań.
– Choć Morze Bałtyckie jest geograficznym wyznacznikiem programów, o których rozmawiamy podczas konferencji, to z ich oferty mogą korzystać nie tylko regiony położone na wybrzeżu. Na przykład w programie Region Morza Bałtyckiego, z powodzeniem uczestniczą także instytucje z południa Polski – podkreślił wiceszef resortu.
Alokacja na programy INTERREG na tle całego budżetu polityki spójności to niecałe 3%, czyli 10,1 mld euro. Kwota ta pozwala jednak na współfinansowanie wielu ważnych inicjatyw, dotyczących dziedzin takich jak umiędzynaradawianie MŚP, rozwój zielonych technologii, czy wprowadzanie innowacji w tradycyjnych sektorach gospodarki.
– Programy Interreg umożliwiają budowanie międzynarodowych sieci współpracy, klastrów, zdobycie dostępu do najnowszych badań i innowacji czy uzyskanie wsparcia dla promocji produktów, w różnych sektorach gospodarki. Przyczyniają się do jej rozwoju, wzmocnienia konkurencyjności i innowacyjności. Wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców – zaznaczył wiceszef resortu.
– Fakt, że bałtyckie programy Interreg w okresie 2007-2013 wsparły kilka tysięcy beneficjentów (w samym tylko programie Region Morza Bałtyckiego było ich 1,4 tys.) potwierdza znaczenie współpracy ponad granicami – zaznaczył wiceminister Adam Hamryszczak.
Z omawianych w trakcie konferencji programów, Polska uczestniczy w dwóch: Interreg Południowy Bałtyk oraz Interreg Region Morza Bałtyckiego.