AlertWszystko

Rosatom broni udziałów na rynku paliwa jądrowego w Europie Środkowo-Wschodniej

Elektrownia jądrowa w Temelinie. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa w Temelinie. Fot. Wikimedia Commons

(RIA Novosti/ Oenergetice.cz/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)

Na początku lutego Czesi podpisali z Westinghouse umowę na testowe dostawy paliwa do elektrowni jądrowej w Temelinie. Rosjanie dostrzegając, że niektóre państwa Europy Środkowo- Wschodniej, dysponujące siłowniami jądrowymi poszukują alternatywy, rozpoczęły intensywną walkę o dotychczasowych partnerów. W efekcie w czasie moskiewskiego Forum ATOMEXPO 2016, Rosatom zawarł z czeskimi spółkami porozumienia dotyczące serwisowania elektrowni Dukovany. Skoda JS zwarła zaś wstępną umowę dotyczącą współpracy przy rozbudowie elektrowni Mochovce. Rosjanie równie intensywnie zabiegają także o współprace ze Słowacją.

Rosyjski koncern Rosatom, podczas moskiewskiego Forum ATOMEXPO 2016 podpisał nowe umowy z czeskimi firmami, które dotyczą między innymi elektrowni jądrowej Dukovany i Mochovce. Czeska spółka Sigma Group zawarła ze spółką Rusatom Service, należącą do Rosatom, umowy na dostawę komponentów do głównej pompy obiegowej dla elektrowni jądrowej Dukovany. Škoda JS podpisała zaś memorandum z Rusatom dotyczące wstępnej współpracy. Strony zamierzają współpracować w realizacji projektu dotyczącego trzeciego i czwartego bloku w elektrowni jądrowej Mochovce. Memorandum dotyczy także zapewnienia wsparcia technicznego przez Rusatom w instalacji obiegu pierwotnym, a także w przeprowadzaniu prac mających na celu montaż i uruchomienie bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Mochovce.

Firma Tvel z grupy Rosatom rozważa możliwość dodatkowych dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego do słowackich elektrowni jądrowych Mochovce i Bohunice aby w ten sposób spełnić wymogi Agencji Dostaw Euroatomu (ESA), stwierdził w rozmowie z agencją RIA Novosti podczas forum Atomexpo-2016 przedstawiciel Tvel. – Strony omówiły możliwość dostaw dodatkowych dostaw paliwa dla spełnienia wymagań ESA – powiedział rozmówca agencji. Jednym z warunków ESA odnoszących się do dywersyfikacji dostaw paliwa dla europejskich elektrowni jądrowych jest stworzenie rezerwy paliwa dla tych obiektów. Słowackie elektrownie Mochovce i Bohunice wyposażone w reaktory typu WWER-440 zostały zbudowane według sowieckich projektów i oddane do eksploatacji odpowiednio w 1978 oraz 1998 roku.

W tym kontekście należy podkreślić, że państwa takie jak Bułgaria, Czechy, Finlandia, Węgry i Słowacja, w których działają elektrownie z rosyjskimi reaktorami są praktycznie w 100 proc. zależne od paliwa z Rosji.

Deklaracja Rosjan może nie być przypadkowa. Prawdopodobnie ma to związek z obawami o utratę udziałów na rynku dostaw paliwa jądrowego. Najlepszym przykładem zmian jest Ukraina, która rozpoczęła współpracę z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse, chcąc w ten sposób uniezależnić się od dostaw rosyjskiego paliwa. Podobne kroki poczynili również nasi południowi sąsiedzi – Czesi. Pod koniec lutego podpisali z Westinghouse umowę na testowe dostawy paliwa do elektrowni w Temelinie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X