InnowacjeWszystko

Morawiecki: Polska ma szansę uczestniczyć w rewolucji technologicznej

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Już po raz piąty przedstawiciele administracji polskiej i unijnej, państw członkowskich UE, przedsiębiorców, związków branżowych i organizacji pozarządowych spotkali się w Warszawie, by rozmawiać o jednolitym rynku UE. V Forum Jednolitego Rynku otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podczas przemówienia powitalnego wicepremier podkreślił, że czytelne reguły na jednolitym rynku są szczególnie ważne dla małych i średnich firm oraz obywateli z państw członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej, którzy są na słabszej pozycji startowej. Zauważył, że po kryzysie gospodarczym z końca poprzedniej dekady część państw UE zaczęło bronić swoich krajowych rynków.

“Przy każdej okazji zwracamy na forum europejskim uwagę jak ważne jest przestrzeganie zasad jednolitego rynku europejskiego. Chodzi szczególnie o to, by nie tworzyć dodatkowych regulacji, utrudniających wejście nowym graczom” – podkreślił wicepremier.

Wicepremier Morawiecki odniósł się również do rozwoju jednolitego rynku cyfrowego. “To duża szansa dla nas. Im bardziej ta nowa przestrzeń rynkowa będzie dostępna dla podmiotów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, tym większe są szanse na to, że UE jako całość będzie najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie” – ocenił.

Wicepremier uczestniczył także w sesji pytań i odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. udziału Polski w czwartej rewolucji przemysłowej, roli transferu technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych, roli państwa we włączaniu nowych zjawisk do gospodarki (np. gospodarki współdzielenia) czy rozwoju e-handlu.

“Polska jest suwerenna i wreszcie ma szansę uczestniczyć w rewolucji technologicznej. Ta rewolucja jest dla nas szansą, ale też zagrożeniem, jeśli ją prześpimy” – zauważył wicepremier.

W tym kontekście podkreślił znaczenie rozpoznawania trendów przyszłości, choć, jak zaznaczył, nie zawsze wiemy dokąd nas one zaprowadzą.

“Ekonomia współdzielenia, niskoemisyjność, gospodarka cyfrowa – to są pierwiosnki procesów biznesowych, które wciskają się w poszczególne sektory”.
Wicepremier odniósł się też do kwestii regulacji prawnych rynku cyfrowego. Powiedział, że powinny one istnieć, ale muszą być ostrożne i miękkie. Przestrzegł przed pułapką ich nieaktualności wobec szybko zmieniającej się technologii.

Podczas odbywających się w ramach forum dyskusji panelowych rozmawiano o gospodarce współdzielenia oraz tworzeniu rynku towarów i usług bez barier. Tematem rozmów była również nowa propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej ws. geoblokowania w transgranicznym handlu elektronicznym.

Piąte Forum Jednolitego Rynku odbyło się 3 czerwca w Warszawie, pod hasłem przewodnim: „Strategia Jednolitego Rynku – szanse dla przedsiębiorców?”. Wydarzenie zorganizowali wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Komisja Europejska.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X