EnergetykaWszystko

Tchórzewski: Magazynowanie energii to największe wyzwanie także dla Polski

Mamy szanse, by za 10 lat mieć milion samochodów elektrycznych w Polsce, a nasze spółki energetyczne miały 2 miliardy zł przychodów z tego tytułu – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, otwierając we wtorek konferencję “W kierunku elektromobilności”.

W odbywającej się na Politechnice Warszawskiej konferencji “W kierunku elektromobilności – prezentacja założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce” bierze udział m.in. minister energii oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Tchórzewski podkreślał, że “za 10 lat chcielibyśmy mieć milion samochodów elektrycznych w naszych miastach”. “Takich samochodów, które wystarczą do tego, by zawieźć dzieci do szkoły i przedszkola, pojechać na zakupy, załatwić wszystkie sprawy, które w tej chwili załatwiamy samochodami napędzanymi paliwem” – mówił.

Według ministra, “jak odpowiemy dobrze na te wyzwania, otrzymamy możliwość redukcji zanieczyszczeń”.

Przywołał m.in. badania sprzed 4 lat, przeprowadzone w największych miastach, z których wynika, że liczba samochodów na rodzinę zbliża się do trzech, z czego dwa samochody “nie wyjeżdżają z miasta”.

Tchórzewski przekonywał też, że nasi naukowcy znani byli zawsze z “działań nowatorskich”, że “jednym skokiem potrafili pokonywać dwa, trzy piętra”. “Teraz też jest takie oczekiwanie” – zaznaczył.

Największym wyzwaniem na świecie jest bowiem, według ministra, “poszukanie innej metody magazynowania energii”. “Ten wyścig wygra ten, któremu w głowie się narodzi pomysł” – powiedział Tchórzewski.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X