MAE: Rynek ropy zmierza ku nowej równowadze

0
11

(MAE/Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Z czerwcowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii wynika, że rynek ropy naftowej zmierza ku nowej równowadze podaży i popytu. W przyszłym roku ma być bardziej zrównoważony poprzez szybszy wzrost popytu, niż podaży.

W pierwszej połowie tego roku nadwyżka ropy na rynku była o 40 procent niższa, niż przewidywano miesiąc temu. Powodem była wyższa od oczekiwanej konsumpcja ropy oraz przerwy w dostawach wywołane przez przypadki losowe. – W połowie 2016 roku wygląda na to, że rynek się równoważy – stwierdza MAE.

Cena ropy naftowej oscyluje wokół poziomu 50 dolarów za baryłkę. Dostawy przewyższają zużycie o 800 tysięcy baryłek dziennie. Szacowano, że nadwyżka wyniesie 1,3 mln baryłek. MAE przyznaje, że jeśli dojdzie do wznowienia dostaw z Kanady, Nigerii i Libii, które zostały przerwane przez pożary kanadyjskie oraz ataki zbrojne w krajach afrykańskich, powrót do równowagi może nastąpić później.

Wzrost wydobycia ropy naftowej jest obserwowany w Brazylii i Kanadzie i wynosi „skromne” 200 tysięcy baryłek dziennie. Średnie wydobycie dzienne w USA w 2017 roku ma być niższe i wynieść 190 tysięcy baryłek na dobę po spadku o 500 tysięcy w tym roku.

To szansa dla kartelu naftowego OPEC. Według wyliczeń MAE kraje organizacji będą musiały zapewnić w przyszłym roku średnio 33,5 mln baryłek dziennie, czyli o około 900 tysięcy więcej niż w maju tego roku.

W maju podaż z OPEc spadła do 32,61 mln baryłek dziennie ze względu na wspomniane wyżej przerwy dostaw i ograniczenia wydobycia na Bliskim Wschodzie. W zapewnianiu nowej podaży ma przodować Iran, który planuje zwiększyć wydobycie do 3,7 mln baryłek dziennie, czyli poziomu sprzed wprowadzenia sankcji gospodarczych.

W zeszłym miesiącu światowa podaż ropy zanotowała pierwszy znaczący spadek od 2013 roku. Spadła o 590 tysięcy baryłek dziennie ze względu na nieplanowane przerwy dostaw i cięcia inwestycji.