DrogiInfrastrukturaWszystko

Orliński: Uwolnić autostrady – ale czyim kosztem?

– Tekst Krzysztofa Króla zawiera wyłącznie argumenty przeciwko punktom poboru opłat na polskich autostradach i za ujednoliceniem systemu, najlepiej w formie elektronicznej winiety. Brakuje w nim jednak najważniejszego: próby zastanowienia się, dlaczego tego nie zrobiono w innych dużych krajach? – pisze w polemice z komentarzem doradcy Prezydenta RP na łamach “Gazety Wyborczej” dziennikarz Wojciech Orliński.

Orliński wskazuje, że w USA  istnieje system EZ Pass, który pozwala na zautomatyzowany pobór opłat za niektóre płatne drogi.

– Anegdotami o tym, jak się stoi w korkach we Włoszech, Francji czy w Stanach przy budkach poboru opłat (zautomatyzowanych lub nie – wbrew pozorom to niewiele poprawia), moglibyśmy się z Krzysztofem Królem przerzucać. Zapewne on też ma takie wspomnienia. Szkoda, że nie zrobił kroku dalej i się nie zastanowił, skąd ten problem. Ma rację, te budki to anachronizmy. Są pamiątką po czasach, w których władze postanowiły przyspieszyć budowę nowej drogi przez jakąś formę partnerstwa publiczno-prywatnego. Zwykle polegało to na tym, że prywatne konsorcjum dostawało koncesję na zarabianie na tych opłatach w zamian za jak najszybsze wybudowanie drogi, która potrzebna była na wczoraj – wskazuje dziennikarz.

Jak zaznacza Wojciech Orliński, z technicznego punktu widzenia włączenie koncesyjnych odcinków do powszechnego systemu poboru opłat jest bardzo proste. Problem jego zdaniem leży gdzie indziej, a mianowicie z tymi firmami trzeba by wynegocjować warunki finansowe tego włączenia.

– Nie możemy im tych koncesji tak po prostu odebrać. To byłoby niezgodne z prawem, o czym przekonaliśmy się w okresie IV RP, gdy minister Polaczek, zamiast budować autostrady, bezskutecznie szarpał się z koncesjonariuszami i przegrał w sądzie (co kosztowało nas wszystkich trzy lata opóźnienia i 2 mld złotych). Trzeba by te koncesje odkupić albo zaproponować koncesjonariuszom takie warunki, że na jedno wyjdzie. Czy naprawdę nie mamy teraz pilniejszych wydatków? – pisze Orliński.

Źródło: Wyborcza.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X