EnergetykaGaz.Wszystko

Almunia: Gazprom nie chce zrezygnować z indeksacji cen

Komisarz ds. konkurencji Unii Europejskiej Joaquin Almunia odniósł się do trwającego śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. Poinformował, że Rosjanie poszli w rozmowach na ustępstwa w większości kwestii, poza spornym tematem indeksacji cen w umowach gazowych.

Podczas konferencji prasowej w Londynie ocenił, że wstępne ustalenia dotyczą nadużycia pozycji Gazpromu w celu blokowania konkurencji na rynku gazu. Tutaj, zdaniem komisarza, udało się zrobić postępy w rozmowach z Rosjanami. Różnice pozostają jeśli chodzi o sposób ustalania cen.

– Czekamy na propozycje, które będą na tyle dobre, by zniwelować nasze obawy – ocenił Almunia. Rosjanie zgodzili się z Komisją w sprawie klauzuli o zakazie reeksportu gazu kupionego od Gazpromu oraz take or pay czyli nakazowi opłacania stałej ilości surowca zakontraktowanej sztywno w umowie.

Gazprom bazuje ceny w umowach gazowych o indeks cen ropy naftowej. Zdaniem Komisji Europejskiej odstaje ona od cen z rynków spotowych, które są niezależne od cen ropy, a przez to często dużo niższe, niż te oferowane przez Rosjan.

– Problemem jest mechanizm indeksacji ustanawiający krzywdzące ceny niepowiązane z żadną ekonomiczną podstawą – powiedział unijny urzędnik. Dodał, że między cenami rosyjskimi a tymi z rynków spotowych istnieje „poważna różnica”.

Od września 2012 roku Komisja Europejska prowadzi śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi. Podejrzewa, że firma nadużywała swej pozycji w celu wymuszenia na klientach z Europy Środkowo-Wschodniej korzystnych zapisów w umowach gazowych.

Źródło: Financial Times


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X