KOMENTARZ
Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Rynek ropy uspokoił się po kilku tygodniach zdecydowanych ruchów – w pewnym momencie notowania surowca zniżkowały o ponad 20 proc. powodu krótkich pozycji, aby następnie odbić się o 24 proc. Natomiast rynek gazu ziemnego kontynuuje odbicie, ponieważ wysokie temperatury w USA przełożyły się na rekordowo wysoki popyt ze strony elektrowni. Rynek znajdował się pod wpływem krótkoterminowych czynników fundamentalnych oraz sygnałów z OPEC dotyczących potencjalnego wsparcia cen.
Kilku przedstawicieli OPEC, w tym Arabia Saudyjska, wyraziło chęć wykorzystania Międzynarodowego Forum Energii, które jest zaplanowane na 26-28 września w Algierze, do spotkania i omówienia kwestii dotyczących poziomów produkcji. W forum udział wezmą ministrowie do spraw energii, prezesi spółek, międzynarodowe organizacje, takie jak OPEC i IEA, oraz eksperci z 73 państw.
Zasadniczym pytaniem jest to, czy możliwe jest osiągnięcie porozumienia, biorąc pod uwagę fakt, że tacy kluczowi gracze jak Iran nadal mają prawo do dalszego zwiększania produkcji. W przypadku porozumienia, reakcja rynku byłaby pozytywna, ponieważ oznaczałoby ono, że przedstawiciele OPEC są faktycznie w stanie wspierać ceny surowca. Dotychczas ich aktywność kończyła się tylko na słownych interwencjach.
Powrót cen do poziomu 50 USD/baryłkę zwiększył aktywność hedgingową wśród producentów, zwłaszcza ropy z łupków w USA. To, wraz z dalszym wzrostem liczby platform wiertniczych w USA w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a także utrzymująca się nadwyżka na rynku, będą prawdopodobnie czynnikami ograniczającymi potencjalne wzrosty cen ropy w nadchodzących miesiącach do poziomów bliższych 50 USD za baryłkę.
Ceny ropy ustabilizowały się po silnych ruchach wywołanych wypowiedziami przedstawicieli Arabii Saudyjskiej dotyczącymi zamrożenia produkcji. W oczekiwaniu na wrześniowe spotkanie producentów, potencjał zwyżek znacznie powyżej 50 USD za baryłkę jest ograniczony – należy także pamiętać, że w ostatnich pięciu latach, wrzesień okazywał się być dużym wyzwaniem dla rynku.
Rynek gazu ziemnego kontynuuje zaś odbicie, ponieważ wysokie temperatury w USA przełożyły się na rekordowo wysoki popyt ze strony elektrowni. Ten nasilony popyt zmniejszył cotygodniowe dostawy gazu do podziemnych magazynów, co zmniejszyło ryzyko, że ich pojemność osiągnie swoje maksymalne limity w październiku. Jest to miesiąc, w którym kończy się sezon cotygodniowych dostaw przed rozpoczęciem corocznego wydobycia w okresie miesięcy zimowych.
Źródło: CIRE.PL