Sytuacja w Turcji i w Syrii oraz kryzys migracyjny były głównymi tematami Rady do Spraw Zagranicznych UE (FAC) w Nowym Jorku. W spotkaniu 19 września wziął udział minister Witold Waszczykowski.
Podczas spotkania szefowie dyplomacji krajów UE podkreślili znaczenie partnerstwa między Turcją a UE w obszarze migracji. Ministrowie ocenili także, że droga do liberalizacji polityki wizowej wobec Turcji jest możliwa pod warunkiem wypełnienia przez Ankarę wszystkich jej zobowiązań.
Przyszłość Syrii
Szefowie MSZ krajów UE dyskutowali również o porozumieniu USA-Rosja w sprawie zawieszenia broni w Syrii, które weszło w życie 12 września 2016. W dyskusjach podkreślono, że najpilniejsze zadanie to dostęp pomocy humanitarnej do całego terytorium Syrii, szczególnie w rejonie Aleppo. Uczestnicy spotkania zgodzili się również co do tego, że w rozwiązanie konfliktu w Syrii musi zaangażować się cała społeczność międzynarodowa. Dobrą okazją do rozmowy na ten temat będzie zaplanowana na wtorek 20 września debata generalna 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Kryzys migracyjny
Podczas FAC szefowie dyplomacji zgodzili się, że kryzys migracyjny nie jest jedynie problemem wewnętrznym krajów czy regionów nim dotkniętych. Podkreślono, że sytuacja wymaga szerokiego porozumienia i reakcji globalnej, a także zauważono, że należy skupić się na zapobieganiu pierwotnym przyczynom migracji, w tym zakończeniu trwających konfliktów. W tym celu kraje pochodzenia, tranzytu oraz docelowe państwa migracji muszą ze sobą współpracować w rozwiązywaniu problemu migracji.
Nieformalne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych odbyło się na marginesie debaty generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
„Rośnie pozycja Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej”
W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji w poniedziałek wziął także udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Podczas rozmowy minister Witold Waszczykowski wraz z szefem czeskiej dyplomacji Lubomirem Zaorálkiem oraz ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto, a także z reprezentującym stronę słowacką dyrektorem politycznym w MSZ Słowacji Peterem Mišíkiem m.in. podsumowali piątkowe spotkanie szefów państw i rządów UE w Bratysławie, podczas którego państwa Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację.
W rozmowie w TVP Info w programie „Dziś Wieczorem”minister Waszczykowski podkreślił także, że podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych V4 poruszono oprócz teamów międzynarodowych także kwestie dotyczące współpracy regionalnej. – Rola Grupy Wyszehradzkiej jest istotna dla nas samych. Jesteśmy zainteresowani, aby w naszej części Europy doszło do dalszego zacieśniania współpracy nie tylko politycznej, ale chcemy, aby szła za tym integracja rzeczywista. Chcemy budować infrastrukturę, która by nas łączyła. Chcemy także kreować wspólne przedsięwzięcia szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. To już wykonujemy – powiedział minister.
– Grupa Wyszehradzka zaczyna odgrywać coraz większą rolę w Unii Europejskiej. Grupa państw naszego regionu inicjuje pewne rozwiązania na arenie europejskiej. Kilka dni temu przedstawiliśmy koncepcję elastycznej solidarności wobec kwestii imigrantów. Ta propozycja przebiła się i dotarła do naszych kolegów na zachodzie UE. Rola Grupy Wyszehradzkiej w UE jest bardzo konstruktywna. Coraz więcej głosów z państw zachodniej Europy dotyczy próśb, aby odbywać spotkania w formule V4 plus dany kraj w Europie. Jest duże zainteresowanie współpracą z Grupą Wyszehradzką – ocenił.
Waszczykowski w dalszej części wywiadu podkreślił, że udało się reaktywować Trójkąt Weimarski, czego jego zdaniem najlepszym przykładem była ostatnia wizyta szefów dyplomacji Warszawy, Berlina i Paryża w Kijowie. Udało się także odrodzić Grupę Wyszehradzką, ale także powstały nowe inicjatywy, jak trójkąt Polska – Rumunia – Turcja – zaznaczył minister spraw zagranicznych.
Jak podkreślił minister Waszczykowski jest to trójkąt trzech największych państw wschodniej flanki NATO. – Próbujemy rożnych figur i instrumentów, aby uaktywnić nasz region. Obawiamy się bowiem sytuacji w której pogarszająca się sytuacja w UE ze względu na Brexit, rożne powikłania z tym związane, nasz region pozostanie na lodzie czy polem, gdzie będziemy rozgrywani przez inne kraje Europy. Dlatego też w żywotnym interesie państw bałtyckich po Bałkany jest współpraca. To jest uzupełnienie koncesji głoszonej przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę, a więc forum współpracy między krajami Morza Bałtyckiego, Adriatyku i Morza Czarnego – przypomniał minister Waszczykowski.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych/TVP INFO