Bez kategorii

Łódzkie za kopalnią węgla brunatnego w Złoczewie

Węgiel brunatny. Fot. Wikimedia Commons

Węgiel brunatny. Fot. Wikimedia Commons

Wsparcie projektu budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie (łódzkie) jest celem stowarzyszenia samorządów lokalnych, które zawiązało się w czwartek na spotkaniu przedstawicieli gmin, miast i powiatów z regionu łódzkiego.

– Istnieje potrzeba przekonywania rządu do lokalizacji odkrywki w Złoczewie i dalszego wykorzystywania potencjału kopalni w Bełchatowie. To podejmowanie interwencji gospodarczej w obszarze środkowej Polski do tej pory tradycyjnie rolniczym, a obecnie mającym aspirację do tego, by się unowocześniać – zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który patronuje stowarzyszeniu.

W skład stowarzyszenia wchodzą samorządy gmin, miast i powiatów zainteresowane powstaniem kopalni w Złoczewie; w opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża “Bełchatów”, uruchomienie odkrywki złoczewskiej warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego.

Mamy poważne argumenty za powstaniem odkrywki w Złoczewie; od kilku lat podejmowaliśmy działania w tej kwestii, zrealizowaliśmy projekt Złoczewskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZOF), w ramach którego opracowano plany sieci drogowej, wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnię. Punktem centralnym ZOF jest Złoczewska Strefa Inwestycyjna, czyli cała struktura ,,okołokopalniana”. Zdajemy sobie sprawę, że kopalnia nie zapewni miejsc pracy dla wszystkich chętnych, dlatego stawiamy na zrównoważony rozwój” – wyjaśniła burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska.

Jak zaznaczyła burmistrz w rozmowie z PAP, znaczące decyzje dotyczące uruchomienia złoczewskiej odkrywki zapadną na szczeblu rządowym.

– Jednak poparcie społeczne i działania oddolne, czyli działania samorządów są niezbędne, by proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń i harmonijnie – dodała.

Stowarzyszenie deklaruje współpracę z zespołem parlamentarnym ds. inwestycji Złoczew założonym przez posła PiS Dariusza Kubiaka. Lokalni samorządowcy liczą, że koncesja na uruchomienie odkrywki w Złoczewie zostanie wydana w 2017 r., natomiast wydobycie – po zbudowaniu niezbędnej infrastruktury – mogłoby zacząć się po roku 2030.

– Wszystkie gminy, na terenie których znalazłaby się odkrywka, są obecnie na etapie wprowadzania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Na początku przyszłego roku plany te mają zostać wykorzystane do złożenia wniosku o koncesję – poinformowała Sobańska.

Kopalnia Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Węgiel wydobywany jest z dwóch pól: “Bełchatów” oraz “Szczerców”. Zasoby przemysłowe tego ostatniego pola szacowane są na 720 mln ton i zgodnie z planem zagospodarowania zostaną one wykorzystane do 2038 roku.

Złoże Złoczew – rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie trzech gmin w Łódzkiem: Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) oraz Ostrówek (powiat wieluński) – jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego, uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. Jego zasoby szacowane są na 450 mln ton węgla.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X