EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Wójcik: Boże Dary umożliwią wydobycie węgla w Polsce przez 35 lat

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Węgiel kamienny z pokładów siodłowych 501 i 510 ma wysoką wartość energetyczną i jest znakomity zwłaszcza dla nowoczesnych kotłów ekologicznych.

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego ocenia, że dotychczas nie eksploatowane złoża na pograniczu byłego ruchu Boże Dary i Wesoła to bardzo cenne pokłady węgla, którego wydobycie będzie bardzo opłacalne. Przy KHW pozostaje część Bożych Darów (nie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń) która jest potrzebna, by móc sięgnąć po złoża siodłowe, poniżej 1000 m.

Projekt eksploatacji przygotowuje należąca do KHW kopalnia Murcki-Staszic na pokładach 501 i 510. Są to pokłady siodłowe z grubymi, bogatymi  pokładami węgla kamiennego klasy 30, których wg niektórych ekspertów wystarczyłoby nawet na 50 lat wydobycia. W roku 2018 rozpocznie się na tym obszarze eksploatacja  kolejnego nowego złoża. Ma ono bardzo przyszłościowe znaczenie dla kopalni Staszic. Te zasoby węgla mogą być zabezpieczeniem przyszłości Katowickiego Holdingu Węglowego.

Poważnym problemem  większości śląskich kopalń obecne jest wydobywanie znacznie gorszego jakościowo węgla z warstw rudzkich, do tego o niskiej miąższość pokładów ( od 1,3 do 1,5 m.) i niskiej wartości energetycznej. Tymczasem ta jakość jest doskonała w pokładach siodłowych i wynosi ponad 30 MJ/kg.

Z pokładów siodłowych potrafimy wydobyć czysty węgiel, w przeciwieństwie do pokładów rudzkich i orzeskich, które dają dużo skały płonnej, co oznacza nie tylko gorszą jakość energetyczną, ale i spore koszty przeróbki. Tymczasem węgiel z pokładów siodłowych jest znakomity zwłaszcza dla nowoczesnych kotłów ekologicznych. Złoża z tych pokładów dają też grube sortymenty poszukiwane na rynku i osiągające najwyższe ceny.

Projekt eksploatacji nowych pokładów siodłowych w Katowickim Holdingu Węglowym przewiduje wydobycie kilkadziesiąt mln ton węgla dobrej jakości. Zapewni pracę dla co najmniej 1 tys. górników przez około 35 lat.


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X