Jak informują Wiedomosti, należący do Jurija Jusufowa Fundusz Energija zaproponował, aby w trakcie planowanej prywatyzacji wykupił od Rosneftefazu 19,5 procent swoich udziałów w Rosniefcie. Zdaniem gazety w ten sposób rosyjski budżet mógłby od razu otrzymać 700 mld rubli, po czym Rosnieft sprzedałby wspomniany pakiet, zarabiając na jego odsprzedaży.
Według rozmówcy gazety opisywana metoda wygląda dziwnie, ale jest ona dość intensywnie analizowana i w praktyce każda ze stron na niej skorzysta.
– Budżet potrzebuje pieniędzy już teraz, a szybko nie znajdzie się inwestora na zakup takiego pakietu. Chińczycy są bardzo ostrożni, spoglądają na Stany Zjednoczone. Hindusi dopiero co kupili aktywa naftowe (Indian Oil Corporation Limited oraz Bharat PetroResources Limited zaok. 2,021 mld dolarów kupiły od Rosnieftu 23,9 procent udziałów w spółce Wankornieft – przyp. red.), a inwestorzy z Europą ich nie kupią. Rosnieft ma pieniądze (20 mld dolarów znajduje się na kontach bankowych – w tym zaliczka od Chińczyków oraz zysk ze sprzedaży aktywów), a ponadto mogą przyciągnąć środki z rynku – powiedziało źródło Wiedomosti.
– Teoretycznie jest to możliwe. To normalna praktyka – uważa wysoki rangą urzędnik. Spółka może na siebie kupić nie więcej niż 10 procent udziałów, ale mogą to zrobić również spółki córki Rosnieftu. Zdaniem partnera ds. praktyki korporacyjnej w Goltsblat BLP Antona Panczenkowa w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń.
Według analityka Raiffeisen Bank Andrieja Poliszczuka jeżeli Rosnieft sam odkupi udziały od Rosneftegazu poprzez zaciągnięcie kredytu, to w znaczący sposób może zmniejszyć jego zyski, i dywidendy, po które rękę wyciąga resort finansów. Rosnieft notuje dodatni poziom przepływów gotówkowych (449 mld rubli za pierwsze półrocze 2016 roku). Przy pomocy tych środków spółka realizuje swój program inwestycyjny oraz wypłaca dywidendy.
Zdaniem Poliszczuka w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Rosnieft zgromadził na swoich kontach 22,3 mld dolarów, a co więcej otrzyma dodatkowe ok. 3,141 mld dolarów z tytułu sprzedaży udziałów w Wankornieftcie oraz Taas-Jurjahe (Indian Oil Corporation Limited oraz Bharat PetroResources Limited za 1,12 mld dolarów kupiło 29,9 procent udziałów w spółce). Do końca roku Rosnieft musi spłacić 4,7 mld dolarów długu, więc na jego kontach będzie się znajdowało ponad 21 mld dolarów. Dla transakcji istnieje pewne ryzyko, w przypadku gdy ceny ropy naftowej nagle spadną i utrzymają się na niskim poziomie.
Przypomnijmy również, że 2 października w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Rosji Igor Szuwałow poinformował, że rząd wznawia prywatyzację Basznieftu, jednocześnie udzielając Rosnieftowi zgody na udział w niej. Ponadto zapowiedziano, że wkrótce rozpoczną się również przygotowania do sprzedaży 19,5 procent udziałów w Rosniefcie.
Wiedomosti/Kommiersant/Gazeta.ru/Piotr Stępiński