EnergetykaGaz.Wszystko

Polkowska: Polska może sprowadzać gaz spoza Ukrainy

Po wczorajszej informacji PGNiG dotyczącej aktualnego stanu importu gazu z Rosji „Puls Biznesu” przedstawia, jak obecna sytuacja wygląda z punktu widzenia Gaz-Systemu.
Jak powiedziała cytowana przez PB Małgorzata Polkowska, rzecznik Gaz-Systemu, plany operatora na wypadek sytuacji kryzysowych zakładają m.in. przekierowanie dostaw gazu z kierunku Ukrainy na dodatkowe dostawy z kierunku Białorusi.

W przypadku zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego Polska może sprowadzać gaz z Zachodu. Gazeta przypomina, że od 2009 r. rozbudowane zostało połączenie w Lasowie na granicy polsko–niemieckiej, wbudowane połączenie Polska–Czechy oraz uruchomiona została usługa wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim.

Polkowska zwraca w PB uwagę, że techniczne możliwości importu gazu z kierunku zachodniego wynoszą obecnie aż 45 proc. całych możliwości importowych Polski.

Sytuacja pogorszy się w przypadku narastania konfliktu i ograniczenia przez Rosję dostaw gazu do większej liczby krajów lub gdy import tego paliwa zmniejszy się w wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską.

Z kolei cytowany przez PB Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych zwraca uwagę, że Europa Zachodnia w każdej chwili może wznowić zawieszone dostawy gazu z Norwegii czy z Afryki Północnej.

Źródło: Puls Biznesu/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X