Ukraiński parlament przygotowuje apel do państw Unii Europejskiej, w którym przedstawi ryzyka związane z realizacją projektów gazociągowych, które omijają Ukrainę – poinformowała szefowa komisji ds. międzynarodowych Rady Najwyższej Anna Gonko.
Zgodnie z decyzją Brukseli do 2033 roku w zależności od sytuacji na rynku rosyjski koncern będzie mógł skorzystać z 80-90 procent dostępu do przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL, która wynosi 36 mld m3. Dotychczas Gazprom mógł mieć dostęp jedynie do 50 procent mocy.
– Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu do 2030 roku o blisko 40 procent dostaw rosyjskiego gazu przez gazociąg OPAL. Doszło do tego pomimo faktu, że Parlament Europejski wezwał do wzmocnienia sankcji oraz zmniejszenia zależności Europy od dostaw rosyjskiego gazu. Dzięki inicjatywie deputowanego z Bloku Petra Poroszenki przygotowywany jest apel do państw członkowskich UE o wzmocnienie współpracy w obszarze bezpieczeństwa energetycznego oraz w sprawie ryzyka wynikającego z budowy gazociągów tranzytowych, które omijają Ukrainę – powiedziała Gonko.
Wcześniej przewodniczący zasiadającej w Radzie Najwyższej partii Front Ludowy Maksym Bourbaki stwierdził, że decyzja Komisji Europejskiej o zwiększeniu Gazpromowi dostępu do przepustowości gazociągu OPAL zagraża interesom Ukrainy jako państwa tranzytowego.
– Decyzja ta jest sprzeczna z duchem trzeciego pakietu energetycznego i zagraża interesom głównych państw tranzytowych w procesie dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej, w tym tym także Ukrainy. Jest ona sprzeczna również z umową stowarzyszeniową pomiędzy Ukrainą a UE. Cel Rosji jest wszystkim znany: pozbawić Ukrainę 2 mld dolarów dochodu za tranzyt gazu i przejąć nad nim kontrolę – powiedział Bourbaki.
Swój sprzeciw wcześniej wyraził Naftogaz, który wyliczył, że jeżeli Gazprom otrzyma dostęp do dodatkowych 30 procent przepustowości OPAL, tranzyt przez Ukrainę spadnie o 10-11 mld m3 rocznie a jej zyski z tego tytułu spadną o 290-320 mln dolarów (według starej taryfy). Jeżeli Rosjanie otrzymają dodatkowe 40 procent dostępu do przepustowości OPAL, wolumen słany przez Ukrainę spadnie o 13,5-14,5 mld m3 a zyski z tranzytu o 395-425 mln dolarów.
RIA Novosti/Piotr Stępiński