Iran wpuszcza koncerny na największe złoża gazu na świecie

0
25

8 października Iran podpisze wstępne umowy z francuskim Totalem, chińskim China National Petroleum Corporation (CNPC) oraz irańską Petropars dotyczące wydobycia gazu z podmorskich złóż w Zatoce Perskiej – informuje agencja Agence France Presse, powołując się na wypowiedź przedstawiciela irańskiego ministerstwa ropy.

Główne postanowienia umowy dotyczą eksploatacji koncesji wartej 6 mld dolarów ze złoża South Pars uznawanego za największe na świecie. Podpisanie dokumentów ma nastąpić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zdaniem rozmówcy agencji wspomniana transakcja oznacza, że do Iranu powróci Total.

Na początku listopada irański minister ropy Bijan Zanganeh poinformował, że Teheran zamierza przede wszystkim rozpocząć wydobycie ropy ze złoża South Pars. Swoje plany wydobywcze Iran zamierza realizować do marca 2017 roku. Według niego złoże South Pars jest kluczowe dla rozwoju sektora naftowego w Iranie.

Przypomnijmy, że 5 listopada PGNiG podpisało umowę z irańską spółką National Iranian Oil Company w zakresie współpracy w sektorze wydobywczym na polu naftowym Soumar. W ramach podpisanego protokołu ustaleń polska firma podejmie 6-miesięczne prace studyjne na terenie pola naftowego Soumar w zachodniej części Iranu. Kiedy spółka je zakończy, wówczas złoży wniosek o koncesję na wydobycie ropy z tego złoża.

Minister ds. ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh, który wraz z dyrektorem Totalu ds. wydobycia i produkcji na Bliskim Wschodzie Stephane’em Michelem wziął udział w ceremonii podpisania umowy, podziękował francuskiemu koncernowi za to, że „zawsze był pionierem i chciał (w przeszłości) przyjeżdżać do Iranu w trudnych warunkach”.

Total będzie właścicielem 50,1 proc. udziałów w konsorcjum, które będzie obsługiwać te złoża gazu, następnie grupa China National Petroleum Corporation (CNPC) będzie posiadała 30 proc. udziałów, a irański Petropars (19,9 proc.) – informuje Gholamreza Manuszehri, wiceprezes NIOC (National Iranian Oil Company), od której zależy Petropars.
Ostateczna umowa powinna zostać podpisana na początku 2017 roku, a produkcja rozpocznie się po 40 miesiącach. Okres rozwoju i eksploatacji tych złóż przewidziano na 20 lat i oczekuje się, że osiągnie zyskowność po upływie 10 lat.

Według ministra ds. ropy naftowej Iranu około 70 proc. sprzętu wykorzystywanego do rozwoju i funkcjonowania złóż Południowego Parsu będzie wyprodukowane w Iranie.

Iran znajduje się na drugim miejscu w świecie, po Rosji, pod względem potwierdzonych zasobów gazu.

Uważane za największe na świecie gazowe złoże Południowy Pars podzielone jest między Iran a Katar. Szacuje się, że znajduje się tam 7 proc. światowych złóż gazu oraz 38 proc. irańskich zasobów tego surowca.

AKTUALIZACJA 11:53 08.11.2016 r.

RIA Novosti/Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki/Piotr Stępiński