Antoni Macierewicz jest spokojny o utrzymanie wsparcia nowej ekipy rządzącej USA dla rozmieszczenia wojsk w Polsce. Minister obrony narodowej po raz kolejny podkreślił to 14 listopada w Warszawie. Jak wielokrotnie mówił wcześniej, często spotyka się z partnerami z Paktu Północnoatlantyckiego.
Kierownictwo Sojuszu zapewnia, iż przygotowania przebiegają zgodnie z planem. Wynikają one z ustaleń warszawskiego Szczytu NATO, który odbył się w lipcu tego roku. Zgodnie z nimi na początku 2017 roku do Polski mają trafić pierwsze amerykańskie pododdziały wzmacniające wschodnią flankę NATO. Po decyzjach ogłoszonych na Szczycie rozpoczęły się intensywne konsultacje ze stroną amerykańską, aby możliwie najszybciej osiągnąć porozumienie w sprawie szczegółów obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, podkreślają przedstawiciele kierownictwa MON.
Przypomnijmy: w czasie niedawnego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli Antoni Macierewicz podkreślił, że oddziały te zostaną rozmieszczone nie po to, żeby prowadzić manewry. Jeżeli będzie to konieczne, mają one być natychmiast gotowe do walki. To pokazuje różnice między różnymi planami, jakie były formułowane wcześniej a tą rzeczywistością, która została ukształtowana na Szczycie NATO. W najbliższej przyszłości flanka wschodnia, a także południowa, mają być bronione przed każdym wrogiem.
Wojska amerykańskie będą stacjonować w Polsce w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (Enhanced Forward Presence – eFP) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu – European Reassurance Initiative (ERI). W ramach eFP będzie stacjonowała amerykańska batalionowa grupa bojowa, a w ramach współpracy dwustronnej – Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team – ABCT) oraz dodatkowo grupa zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego.
Na początku przyszłego roku do Polski mają zostać przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana w zachodniej Polsce: między Drawskiem Pomorskim a Żaganiem. Później część jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach wschodniej flanki NATO. Pewne elementy zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.
W marcu przyszłego roku do Polski przybędą wydzielone siły Brygady Lotnictwa Bojowego, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce. Natomiast w kwietniu na poligonie w Orzyszu we wschodniej Polsce rozmieszczona zostanie batalionowa grupa bojowa NATO eFP. Państwem ramowym są w niej Stany Zjednoczone.
Wzmocniona Wysunięta Obecność ukierunkowana jest na zwiększenie potencjału odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu. W ramach eFP do Orzysza trafi ponad 800-osobowy 2 Batalion 2 Pułku Kawalerii. W oparciu o te jednostki Amerykanie utworzą batalionową grupę bojową NATO eFP z uwzględnieniem żołnierzy z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Będzie ona współdziałała między innymi z 15 Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania – podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP – będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji stacjonujące w Elblągu.
Szczegóły przerzutu i pobytu sił Stanów Zjednoczonych w Polsce są uzgadniane od dłuższego czasu. Trwa proces koordynacji i przygotowań. Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS), zapewniają przedstawiciele kierownictwa MON.
***
ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa w sile około 4 tysięcy żołnierzy zostanie przerzucona do Europy w ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, European Reassurance Initiative (ERI). Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty (3/4 ABCT) stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. ABCT ma pełną gotowość operacyjną. Jej pododdziały będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, ale w każdym momencie będą gotowe do użycia w walce.
Grupa Zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego. W ramach zaangażowania na europejskim teatrze działań Amerykanie wyślą na wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego Brygadę Lotnictwa Bojowego. Jeden z zespołów zadaniowych tej brygady zostanie rozmieszczony od marca 2017 r. w Polsce, w celu wspierania działań batalionowej grupy bojowej w ramach eFP oraz ABCT.
Ministerstwo Obrony Narodowej