MAE: Bez porozumienia naftowego podaż ropy będzie rosła

15 listopada 2016, 06:30

W 2017 roku podaż ropy może wzrosnąć, jeżeli podczas najbliższego szczytu OPEC nie osiągnie porozumienia o ograniczeniu wydobycia – poinformowała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

W październiku zapasy ropy państw będących członkami OECD spadły o 17,1 mln do 3,068 mld baryłek. Z kolei w tym samym czasie zapasy surowca w Chinach wzrosły o 29,7 mln baryłek. Jak zauważa MAE, że zebrane dane mogą świadczyć o wznowieniu gromadzeniu zapasów w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii.

Jednocześnie Agencja poinformowała, że w październiku globalny dostawy ropy wzrosły o 800 tys. do 97,8 mln baryłek co ma związek z rekordowym wydobyciem wśród państw członkowskich OPEC oraz tych spoza kartelu takich jak Rosja, Brazylia, Kanada czy Kazachstan.

MAE utrzymuje również swoją prognozę na 2016 rok dotyczącą wzrostu zapotrzebowania na ropę o 1,2 mln baryłek dziennie. Jednocześnie oczekuje, że w przyszłym roku państwa spoza OPEC zwiększą swoje wydobycie o 500 tys. baryłek dziennie podczas gdy w tym roku spadło ono o 900 tys. baryłek dziennie. Oznacza to, że w 2017 roku może dojść sytuacji, w której trzeba będzie budować nowe magazyny na surowiec. O ile OPEC nie zmniejszy poziomu wydobycia.

Ponadto, według MAE, spowolnienie wzrostu światowej gospodarki oraz coraz mniejsze zapotrzebowanie na ropę w takich państwach jak Chiny czy Indie prawdopodobnie nie spowoduje wzrostu zapotrzebowania na surowiec. Zdaniem agencji brak jest ewidentnych sygnałów o aktywności ekonomicznej, która mogłaby zwiększyć popyt na ropę.

Przypomnijmy, że na zaplanowanym na koniec listopada szczycie w Wiedniu kartel naftowy OPEC zamierza ustalić podział zobowiązań w ramach zmniejszenia poziomu wydobycia ropy do poziomu 32,5-33 mln baryłek dziennie. Obecnie OPEC wydobywa rekordowe 33,8 mln baryłek dziennie.