– Rozbudowa elektrowni Ostrołęka oraz Elektromobilność – to jedne z głównych działań inwestycyjnych na jakie będzie stawiać gdańska Grupa Energa.
– W tym roku oddaliśmy do użytku pierwszy magazyn energii oraz budujemy stworzyliśmy klaster energetyczny. Innowacyjność zawsze była ważna dla ważna i istotna z punktu widzenia rozwoju. Nasze działania wyprzedzają legislacje w tym zakresie – wyliczył wiceprezes Energi Przemysław Piesiewicz. – Chcemy rozwijać z partnerami w elektromobilność oraz rozbudowę elektrowni Ostrołęka. Partnerstwo jest dla nasz bardzo ważnym elementem inwestycji. Mamy też wynegocjowaną umowę z PGG na dostawę węgla. Energa posiada narzędzia już teraz jako jedna, która pozwoli wdrażać na życzenie operatora działania za zakresu rynku mocy.
– W kluczowych działań rozwijających się Grupa zgodnie z nową strategia postawi na rozbudowę inteligentnych sieci, liczniki, rozwój szerokopasmowego Internetu, chcemy także rozwijać biznes w zakresie Kogeneracji.
Pracujemy nad projektem Ostrołęki oraz rynku mocy. Mamy wiele elektrowni wodnych, a także we Włocławku. Chcemy także budować elektrownię w Siarzewie. Jeśli chodzi o projekt Wisła, decyzję środwiskowe powinny pojawić się w 2017 – zapowiedział wiceprezes.
– Budowa Ostrołęki już się rozpoczęła. Chcemy by zastąpiła przestarzałe bloki. Rentowność projektu polega na rynku mocy oraz długoletnich dostawach węgla – ocenił przedstawiciel Energi. – Jesteśmy w dialogu legislacyjnym w zakresie nowych inwestycji.
– Ostrołęka będzie budowana razem we współpracy z Eneą, która ma doświadczenia w Kozienicach. Ostrołęka będzie podobnym blokiem do tego w Kozienicach. To pozwoli także na rozłożenie ryzyka. Mamy też możliwość na zaproszenie funduszy, które mogą przystąpić do naszego biznesu, a więc regulowanego – zakończył.
Energa zamierza w najbliższych tygodniach podpisać umowy z Eneą i PGG w sprawie projektu Ostrołęka C. Do końca roku chce ogłosić przetarg na budowę bloku. Liczy także na ewentualny udział w projekcie funduszy.
Nowy blok klasy 1000 MWe Ostrołęka C ma wejść w stan gotowości do realizacji inwestycji do 2018 r. Oddanie bloku do eksploatacji ma nastąpić do końca 2023 r. Projekt ma być rentowny dzięki rynkowi mocy i korzystnej umowie na dostawy węgla. Energa zakłada, że stosunek EBITDA/CAPEX wyniesie 5, 5 proc. przez pierwsze 5 lat eksploatacji.