Francuski minister gospodarki i finansów Michel Sapin poinformował, że agencja Coface będzie kredytodawcą projektu Jamał LNG.
– Jamał LNG jest najważniejszym projektem we francusko-rosyjskiej współpracy między spółkami Total i Novatek. Osobiście zgodziłem się na udział w tym bardzo ważnym projekcie, działającej w imieniu państwa agencji Coface, aby wesprzeć kontrakty tranzytowe wielu francuskich spółek – powiedział Sapin w rozmowie z agencją Interfax.
Zapytany o zainteresowanie francuskich inwestorów zakupem rosyjskich aktywów stwierdził, że „w zasadzie nie widzę żadnych przeszkód, przez które nasi inwestorzy mogliby zrezygnować z zakupów rosyjskich aktywów. Rosja jest dużym, rozwijającym się państwem, co oznacza, że w perspektywie średniookresowej wskaźniki wzrostu gospodarczego będą wyższe od tych w państwach rozwiniętych. Dla rosyjskich podmiotów oznacza to znacznie większy wzrost ich obrotu towarowego, wysoką rentowność oraz znacznie szybszą stopę zwrotu z inwestycji”.
Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminalu o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie, w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. Całkowity koszt projektu wynosi 26,9 mld dol. Pierwszy etap realizacji projektu miał zostać zakończony w 2017 roku.
Udziałowcami projektu są: Novatek – 50,1 procent udziałów, francuski Total – 20 procent oraz chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku – 9,9 procent.
Zagrożeniem dla projektu Jamał LNG są sankcje USA i Unii Europejskiej, którymi został objęty Novatek po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i jej agresji na wschodnie terytorium Ukrainy. Dodatkowym problemem jest spadek cen ropy naftowej, który zmniejsza rentowność projektu. Do tej pory nie została wbita łopata w ziemię na placu budowy nowego terminalu. Jedynym gazoportem w dyspozycji Rosji pozostaje obiekt na Sachalinie.
Interfax