13 grudnia w centralnym biurze Gazpromu doszło do roboczego spotkania prezesa koncernu Aleksieja Millera z wiceprezesem EDF oraz głównego dyrektora wykonawczego Edison SpA Marca Benayouna a także głównego dyrektora wykonawczego DEPA SA Theodorosa Kitsakosa.
Strony omówiły proces realizacji zapisów memorandum podpisanego między wspomnianymi spółkami. Rozmawiano o określeniu optymalnej trasie eksportu gazu z Rosji do Grecji oraz dalej do Włoch.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że ich współpraca przyczyni się do rozbudowy dodatkowych możliwości przesyłowych do Europy a także do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego południowej części kontynentu.
Przypomnijmy, że w połowie października Gazprom zapowiadał, że na przełomie listopada i grudnia zamierza rozpocząć przedmiotowe rozmowy z europejskimi partnerami budowy gazociągu Posejdon. Surowiec na potrzeby tego projektu może zostać dostarczony przez Turkish Stream z Rosji do Turcji.
Jakóbik: Dlaczego Rosja chce reanimować Posejdona? Gra o bliską zagranicę na południu (ANALIZA)
Jak dotychczas problemem pozostawał jednak brak technicznych możliwości dostarczenia rosyjskiego paliwa do Grecji oraz Włoch. Po ociepleniu stosunków Ankary z Moskwą oraz przyśpieszeniu procesu implementacji umowy międzyrządowej dotyczącej budowy magistrali po dnie Morza Czarnego stwarza możliwość kontynuacji dyskusji na temat projektu ITGI Poseidon. Połączenie międzysystemowe Posejdon jest częścią Gazociągu ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), który łącznie ma mieć 800 km długości oraz przepustowości 8-10 mld m3 rocznie. W listopadzie 2007 roku powstało 300 km połączenia Turcja-Grecja.
24 lutego 2016 roku w Rzymie wspomniane wcześniej spółki podpisały memorandum o dostawach gazu. Zakłada, że gaz będzie przesyłany z Rosji po dnie Morza Czarnego i przez państwa trzecie do Grecji i do Włoch. Ponadto według założeń studium wykonalności projektu ma zostać sporządzone do końca 2016 roku.
Gazprom
Wójcik: Czy Turkish Stream pomoże zrealizować gazociąg Posejdon?