Na potrzeby dalszego demontażu Elektrowni Jądrowej Ignalina potrzebny będzie ponad 1 mld euro, jednak na razie Litwa nie wie w jaki sposób pozyskać te środki – powiedział nowy minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas.
– Na razie sytuacja wygląda tak, że w przeciwieństwie do lat ubiegłych nikt nie chce, bądź nie chce w sposób taki jak do tej pory, przeznaczać środków i wesprzeć nas w zamknięciu elektrowni. Rzeczywiście stoi przed nami duże wyzwanie. Na podstawie naszych obecnych szacunków sądzimy, że na zamknięcie elektrowni od 2020 roku będziemy potrzebowali co najmniej 900 mln euro. Jest to duża suma, z którą nie poradzi sobie nasz budżet i jeżeli będzie możliwość to większość tej kwoty będziemy chcieli zapewnić ze środków Unii Europejskiej – stwierdził Vaičiūnas podczas spotkania z przedstawicielami opozycyjnej frakcji konserwatystów w litewskim parlamencie.
Ustępujący z funkcji szefa resortu energetyki Rokas Masiulis już wcześniej ostrzegał, że być może dojdzie do sytuacji, w której również państwo będzie musiało wziąć udział w finansowaniu zamknięcia elektrowni Ignalina. Z tego względu powołał specjalną komisję, która ma zbadać dostępne możliwości zapewnienia finansowania po 2020 roku.
Obecnie Litwa pokrywa ok. 12 procent kosztów związanych z procesem demontażu elektrowni. Według nieoficjalnych danych jeżeli Wilno nie otrzyma od UE wystarczającego wsparcia finansowego, to część wspomnianych kosztów zostanie przerzucona na klientów w postaci opłaty za usługi dotyczące interesu publicznego.
Pod koniec października Europejski Trybunał Obrachunkowy stwierdził, że projekt zamknięcia elektrowni w Ignalinie notuje znaczące opóźnienia, a dotowanie tego procesu jest nieefektywne. Wobec tego audytorzy zakładają, że po 2020 roku program jego specjalnego finansowania nie zostanie przedłużony. Według wyliczeń przedstawicieli Trybunału na zamknięcie elektrowni potrzeba jeszcze 1,56 mld euro.
W latach 2014-2020 Wilno ma otrzymać z Unii na ten cel 650 mln euro, z czego 200 mln euro są to środki przelane w latach 2007-2013, które nie zostały wykorzystane w terminie.
Według dostępnych wyliczeń rozpoczęty w 2004 roku proces zamknięcia Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej ma w sumie kosztować 2,593 mld euro. Litwa jako pierwsze na świecie państwo wycofuje z eksploatacji rosyjskie reaktory typu RBMK. Obecnie funkcjonuje 11 reaktorów tego typu. Wszystkie znajdują się w Rosji.
The Baltic Course