Pod koniec stycznia 2017 r. Ministerstwo Energii organizuje konferencję w Warszawie „Promieniujemy na całą gospodarkę – Polski przemysł dla elektrowni jądrowej”. Ministerstwo podkreśla, że przeprowadzona w zeszłym roku „inwentaryzacja” polskiego programu jądrowego wykazała, że polskie firmy są gotowe do kooperacji z zagranicznymi potentatami w branży. Czy rodzime firmy wesprą budowę elektrowni jądrowej w Polsce?
Na 30 stycznia 2017 r. zaplanowana została konferencja pt. „Promieniujemy na całą gospodarkę – Polski przemysł dla elektrowni jądrowej”, która będzie początkiem debaty jak maksymalnie wykorzystać szanse, które stwarza realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej. Odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Energii, PI. Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie o godz. 9:00 w Sali pod Kopułą. Celem konferencji jest zaprezentowanie potencjału rodzimych przedsiębiorców, mogących skorzystać z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).
Sektor jądrowy przyspieszy transfer technologii
Jak podkreśla resort energii, przemysł jądrowy charakteryzuje się wysokimi standardami bezpieczeństwa oraz wymaganiami technicznymi, porównywalnymi do tych, które obowiązują w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Branża jądrowa jest ściśle związana z postępem technicznym i rozwojem zaplecza naukowo-badawczego, co w szerszej perspektywie stanowi czynnik przyspieszenia cywilizacyjnego rozwoju kraju. – Dla polskiego przemysłu energetyka jądrowa to możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, które w skali całej gospodarki mogą utworzyć stabilne miejsca pracy o wysokiej wartości dodanej. Rozwój sektora jądrowego w Polsce może stanowić także istotny czynnik przyśpieszenia transferu technologii i rozwoju wielu pochodnych branż wykorzystujących promieniowanie jonizujące – zaznacza resort.
Polskie firmy gotowe do współpracy przy rozwoju technologii jądrowej
Ministerstwo Energii przeprowadziło analizę potencjału krajowego przemysłu. Analiza ma wskazywać, że polskie firmy posiadają doświadczenie w realizacji prac i dostaw komponentów dla elektrowni jądrowych.- Niektóre z nich realizują już prace budowlane, produkcję i montaż konstrukcji stalowych, niektórych typów wymienników ciepła i rurociągów, pomp, zaworów, urządzeń elektrycznych czy aparatury dozymetrycznej, również z tzw. wyspy jądrowej (reaktor). W ostatnich latach polskie przedsiębiorstwa zrealizowały kilkadziesiąt projektów dla światowej energetyki jądrowej. Większość w krajach Unii Europejskiej, w segmencie inwestycji, remontów i serwisowania elektrowni jądrowych – argumentuje resort energii. W Finlandii na budowie bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Olkiluoto obecnych było 25 polskich firm. W trakcie przeprowadzonej analizy zidentyfikowano również polskie przedsiębiorstwa, które zrealizowały prace dla elektrowni jądrowych w Rosji, na Ukrainie, w Japonii oraz jednej w Meksyku.
Ministerstwo Energii: Polski atom ma potencjał
Efektem „inwentaryzacji” polskiego przemysłu, przeprowadzonej przez Ministerstwo Energii w 2016 r. jest wydany w wersji anglojęzycznej katalog „Polish Industry for Nuclear Energy”. Zaprezentowało się w nim ponad 300 podmiotów, które posiadają kompetencje z zakresu energetyki jądrowej. Oznacza to, że polskie firmy już dysponują potencjałem, który może być skutecznie zaadoptowany do rozpoczęcia kooperacji ze światowym przemysłem jądrowym. Resort energii ułatwia start przedsiębiorstwom poprzez szkolenia, które przybliżają specyfikę funkcjonowania jądrowych standardów przemysłowych (amerykańskie ASME, francuskie RCC, kanadyjskie CSA, NSQ-1 i NQS-100) oraz organizację profilowanych misji polskich firm do krajów posiadających energetykę jądrową.
W przesłanej informacji portalowi BiznesAlert.pl, ministerstwo energii przypomina, że program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) został przyjęty 28 stycznia 2014 r. – Prawo atomowe przewiduje jego aktualizację co 4 lata. W październiku 2016 r. Rada Ministrów nałożyła na Ministra Energii obowiązek opracowania zaktualizowanego harmonogramu realizacji PPEJ. Obecnie w resorcie prowadzone są analizy dotyczące optymalnego modelu finansowania inwestycji oraz postępowania przetargowego.Wyniki tych prac zostaną przedstawione do końca I kwartału 2017 r.- zaznaczyło ministerstwo w przesłanym komunikacie. Co ważne resort podkreślił również, że wnioski płynące z inwentaryzacji sektora przemysłu jądrowego, przeprowadzonego w 2016 r., zostaną wykorzystane przy aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, która zostanie przedstawiona do końca 2017 r.
Dwie ścieżki rozwoju: Kontynuacja programu oraz kogeneracja jądrowa
Zorganizowanie konferencji może mieć związek z zapowiedzią wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego, który podkreślił, że przetarg za wybór technologii jądrowej jest możliwy jeszcze w tym roku. Prace obejmują oprócz technologii także poszukiwanie optymalnego modelu finansowania elektrowni jądrowej. W porównaniu do pierwotnego modelu, resort chce odejść od zintegrowanego przetargu jaki był wcześniej planowany przez poprzedni rząd i zarząd PGE. Ministerstwo Energii w zmianie modelu finansowania polskiej elektrowni jądrowej upatruje szansę dla polskich firm, które jak wykazała inwentaryzacja polskiego programu jądrowego mają potencjał na jej wdrażanie i rozwój.
Powrót projektu jądrowego? Resort energii zapowiada przetarg
Podczas styczniowej konferencji powinny zostać rozstrzygnięte wątpliwości co do rozwoju polskiego atomu oraz co istotne podanie terminów kolejnych etapów realizacji i budowy polskiej energetyki jądrowej. Kolejne zmiany w programie, które funduje resort energii, opóźniają realizację programu, który ma już za sobą kilkuletnie przesunięcia. Swoją wizję rozwoju energetyki jądrowej proponuje także Ministerstwo Rozwoju.W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju resort proponuje, jednoczesny rozwój dotychczasowego programu jądrowego, zakładającym jego korektę oraz a także wdrażanie kogeneracji jądrowej.
Resort w strategii podkreśla w strategii, że energetyka powinna kontynuować program polskiej energetyki jądrowej. Zapowiedziano jego przyśpieszenie, bo podkreślono, że są opóźnienia w procesie wdrażania energetyki jądrowej w Polsce. Mowa była jednak o tym lipcu 2016 r. Program ma za sobą kilka zmian terminu realizacji. Pierwotnie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej miał powstać w 2022 r., później w 2025 r. Obecnie bardziej prawdopodobny jest termin 2027 – 2029 r.
Odświeżony program jądrowy ma się składać ma z dwóch projektów:
- Wsparcie i skoordynowanie krajowych przedsiębiorstw w ich przygotowaniach do realizacji prac dla energetyki jądrowej 2. Przygotowanie do budowy dwóch elektrowni jądrowych (EJ) w ramach PPEJ, o łącznej mocy ok. 6000 MW netto (4-8 jądrowych bloków energetycznych);
- przygotowanie do budowy pierwszego rektora HTR o mocy termicznej 200-350 MW zasilającego instalację przemysłową w ciepło technologiczne.
Zaproszenia do udziału w konferencji zostały skierowane do reprezentantów firm, instytutów naukowych oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.
Wstępny program konferencji przewiduje:
Panel pt. POLSKI PRZEMYSŁ – URZĄDZENIA DLA ATOMU: Prezentacje polskich firm – światowych dostawców urządzeń dla przemysłu jądrowego oraz dyskusja panelowa.
Panel pt. POLSKI PRZEMYSŁ – USŁUGI DLA ATOMU: Prezentacje polskich firm – światowych dostawców usług dla przemysłu jądrowego oraz dyskusja panelowa
Panel pt. ATOM DLA SPOŁECZEŃSTWA: Prezentacje czołowych polskich instytutów badawczych zaangażowanych w rozwój wykorzystania technik jądrowych dla medycyny i przemysłu oraz dyskusja panelowa.
Ministerstwo Energii/BiznesAlert.pl