Powrót projektu jądrowego? Resort energii zapowiada przetarg

11 stycznia 2017, 15:30 Atom
Andrzej Piotrowski. fot. Ministerstwo Energii
Andrzej Piotrowski. fot. Ministerstwo Energii

Po miesiącach ciszy resort energii zaczyna komunikować działania na rzecz realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Czy zakończy się okres spowolnienia projektu polskiej elektrowni jądrowej?

Piotrowski: Przetarg być może w tym roku

– Ministerstwo Energii nie wyklucza, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wybór technologii jądrowej – poinformował dziennikarzy wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

– Pracujemy nad przygotowaniem przetargu na technologię, pracujemy nad mechanizmem, który sfinansuje inwestycję, ale to nie będzie zintegrowany przetarg jak było planowane, i następnie nad tym, by system, w którym ta inwestycja będzie realizowana był w 99,9 proc. przewidywalny, żeby się nie okazało, że w trakcie pojawią się jakieś wątpliwości – powiedział.

– W związku z tym chcemy mieć niezależnego, ale doskonale przygotowanego regulatora, czyli Polską Agencję Atomistyki, która teraz buduje swoje kompetencje – dodał.

Na pytanie, kiedy mógłby zostać ogłoszony przetarg na wybór technologii, odpowiedział: „Nie wykluczam, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku”.

Przypomnijmy, że z opublikowanych wyników zleconego przez resort energii sondażu wynika, iż 61 proc. respondentów jest za budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. Ministerstwo podkreśla, że to najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 r.

Wrochna: Oprócz węgla Polska potrzebuje energii jądrowej (ROZMOWA)

Spowolnienie

Ministerstwo energii miało zrewidować Polski Program Energetyki Jądrowej jeszcze w czerwcu 2016 roku, ale do tego nie doszło. Za to w sierpniu tamtego roku prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski zapowiedział, że wbrew pierwotnym planom, polska elektrownia jądrowa powstanie prawdopodobnie do 2031 roku. Terminy realizacji projektu prezentowane przez poprzedni rząd to 2025, a potem 2029 rok.

Jak podawała w czerwcu zeszłego roku spółka PGE EJ 1, odpowiedzialna za przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, przeprowadzi badania lokalizacyjne i środowiskowe w pełnym zakresie w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim: „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo, sołectwa Słajszewo, Jackowo) i „Żarnowiec” (gminy Krokowa i Gniewino).

Decyzja Spółki dotycząca rezygnacji z prowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w lokalizacji „Gąski” zapadła po przeprowadzeniu przez PGE EJ 1 w województwie pomorskim szeregu analiz, w tym wstępnej inwentaryzacji siedliskowej oraz analiz hydrogeologicznych, które potwierdziły, że lokalizacje: „Lubiatowo – Kopalino” i „Żarnowiec” w największym stopniu spełniają kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej.

Nowe pomysły w Planie Morawieckiego

Niepewność rynku spotęgowały nowe rozwiązania zaproponowane w Planie Morawieckiego, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Znalazły się w niej postulaty budowy elektrowni jądrowej, ale także inwestycji w kogenerację jądrową, małe reaktory (SMR) oraz energetykę termojądrową (HTR).

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl

Jakóbik: Rząd ma nowe plany dla atomu