Rosneft JV Projects S.A, spółka zależna Rosnieftu, sprzedała inwestorom instytucjonalnym 12 procent udziałów w kapitale zakładowym Saras S.p.A (114,1 mln akcji zwykłych) w cenie 1,53 euro za akcję – poinformował rosyjski koncern.
Sprzedaż jest częścią programu na rzecz optymalizacji portfela Rosnieftu związanego z brakiem możliwości realizacji początkowych porozumień dotyczących zwiększenia udziałów spółki do poziomu pakietu kontrolnego oraz jest efektem sankcji.
Sankcje za aneksję Krymu
Przypomnijmy, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i nielegalną aneksję Krymu w 2014 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Moskwę oraz tamtejsze spółki sankcje. Objęły one głównie sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził względem Rosji zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.
W tym kontekście warto wspomnieć, że sankcje wpłynęły również na działalność Rosnieftu. Wcześniej przeszkodziły one w przejęciu przez Rosnieft od banku Morgan Stanley jego naftowej działalności. Zachodnie sankcje sprawiły, że rosyjski koncern musiał zawiesić współpracę z amerykańskim Exxon Mobil przy projektach na koncesjach na Morzu Łaptiewa, Karskiego i Czarnego.
Ucieczka z Saras
Wpływy ze sprzedaży akcji w Saras będę przeznaczone na realizację projektów strategicznych z pozostałymi partnerami Rosnieftu we Włoszech.
Saras jest szóstą co do wielkości spółką rafineryjną w Europie. Posiada rafinerie na Sardynii (o przepustowości 15 mln ton), magazyny ropy we Włoszech i Hiszpanii oraz 124 stacji benzynowych na południu Hiszpanii.
Rosnieft i Saras nawiązały współpracę jeszcze w 2012 roku. Uzgodniły wówczas powołanie joint venture, które zajmowałoby się przetwórstwem oraz tradingiem ropy. Akcjonariuszem włoskiej spółki Rosnieft stał się w 2013 roku kupując za 178,5 mln euro w kwietniu 13,7 procent akcji. Następnie Rosjanie wykupili za 95 mln 7,29 procent spółki.
W październiku 2015 roku Rosnieft uzgodnił sprzedaż partnerom instytucjonalnym 8,99 procent akcji Saras za 162,4 mln euro, a jego udział w spółce zmalał do 12 procent. Sprzedając pozostały pakiet akcji rosyjski koncern całkowicie wycofał się z włoskiej spółki.
Wiedomosti/Piotr Stępiński