Obama: TTIP umożliwi rozwój eksportu LNG do USA

26 marca 2014, 15:13 Gaz. Energetyka gazowa

Dziś zakończył się szczyt Unia Europejska-Stany Zjednoczone w Brukseli. Głównym tematem był kryzys na Ukrainie. Strony kontynuowały rozmowy rozpoczęte przez G7. Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów wystąpili przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

– Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie energetycznym i tym co możemy zrobić aby uniezależnić się od Rosji. Nasi ministrowie spotkają się by rozmawiać na ten temat – zadeklarował lider Rady Europejskiej van Rompuy. – Sankcje (wobec Rosji – przyp. red.) nie są zemstą. To pozytywny bodziec do działania dyplomatycznego.

– UE i USA pracują razem aby nieakceptowalne działania na Krymie miały swoje konsekwencje. W tym duchu działaliśmy w sprawie Iranu, a teraz w sprawie Ukrainy. Jesteśmy zdeterminowani aby wesprzeć jej niepodległość i pokazać, że działania Rosji nie mogą być kontynuowane. Z tym tematem wiąże się bezpieczeństwo energetyczne. Na poziomie ministerialnym spotkamy się w tej sprawie w przyszłym tygodniu – mówił przewodniczący Barroso.

Wspomniał także o umowie o transatlantyckim handlu i współpracy (TTIP). Jak informuje EurActiv.pl – TTIP, czyli Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne to projekt umowy mającej na celu zniesienie wciąż istniejących barier w handlu między UE a USA, przede wszystkim jeśli chodzi o cła oraz niepotrzebne regulacje i ograniczenia w inwestycjach. Zakończenie negocjacji ws. TTIP jest planowane na 2014 r.

– Unia Europejska jest kamieniem węgielnym naszego zaangażowania w Europie – powiedział prezydent USA Barack Obama. – Chcemy doprowadzić do przyspieszenia wzrostu gospodarczego po obu stronach Atlantyku. Chcemy przyjąć TTIP. Chcemy doprowadzić do sprzedaży gazu dzięki regulacjom tego paktu.

– Myślę, że bezpieczeństwo energetyczne jest celem tych rozmów. Cały szczyt UE-USA toczył się wokół możliwości dywersyfikacji dostaw dla Europy. Tutaj możemy być wsparciem, bo rozwinęliśmy nowe technologie. Już teraz dajemy kolejne pozwolenia na nowe ilości LNG. Ministrowie spotkają się i porozumieją co do tego na jaką skalę możemy przyspieszyć ten proces. To nie może się stać z dnia na dzień ale musimy działać teraz, szybko. Dlatego odbędzie się ministerialne spotkanie G7 na ten temat – powiedział amerykański przywódca.

Państwa G8 zawiesiły funkcjonowanie grupy w obliczu agresji Rosji na Krymie. Zamiast szczytu z udziałem ośmiu członków w Rosji, organizują szczyt G7 w Brukseli.