Agencja Reuters prezentuje nowe informacje ze spotkania pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Polska ma podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy Korytarza Norweskiego w 2018 roku.
Partia rządząca w Polsce – Prawo i Sprawiedliwość – powróciła po raz trzeci w historii do planu uruchomienia dostaw gazu norweskiego z szelfu na Morzu Północnym do Polski. Ma temu posłużyć Korytarz Norweski, którego pierwszym elementem będzie Baltic Pipe, czyli połączenie z Polski do Danii.
Piotr Naimski poinformował 20 stycznia na spotkaniu z dziennikarzami, że studium wykonalności zostało zakończone i pokazało, że Korytarz będzie opłacalny. W tym roku ma ruszyć procedura open season, która pozwoli dostawcom zainteresowanym wykorzystaniem nowej infrastruktury zgłaszać zapotrzebowanie na przepustowość.
– Ostateczna decyzja inwestycyjna zapadnie w 2018 roku – powiedział Naimski.
Brama Północna
Korytarz Norweski ma wraz z istniejącym terminalem LNG w Świnoujściu stworzyć Bramę Północną, czyli infrastrukturę gwarantującą realną dywersyfikację źródeł dostaw i tani, nierosyjski gaz dla Polski. Polacy importują obecnie około 10 mld m3 rocznie, większość tego wolumenu ściągają z Rosji.
W 2022 roku kończy się kontrakt na dostawy przez Gazociąg Jamalski i zgodnie z zapowiedziami oficjeli ma wtedy dojść do zastąpienia kontraktu jamalskiego mniejszym, bardziej elastycznym dokumentem. Polska nie wyklucza rezygnacji z rosyjskiego gazu w ogóle na korzyść dostaw z Norwegii.
Korytarz Norweski
Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia szelfu norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:
- budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
- rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wchód;
- budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
- budowę tłoczni gazu;
- rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.
Reuters