Śledztwo Komisji przeciwko Gazpromowi nadal bez rozstrzygnięcia

31 stycznia 2017, 12:15 Alert

– Komisja Europejska potrzebuje kolejnych rozmów z Gazpromem przed zatwierdzeniem propozycji firmy dotyczących uregulowania toczącego się przeciwko niej postępowaniu – poinformowała unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Margrethe Vestager. Fot. Wikimedia Commons
Margrethe Vestager. Fot. Wikimedia Commons

W grudniu Gazprom przedstawił swoje propozycje w celu zakończenia trwającego blisko 5 lat postępowania. – Cały czas rozmawiamy z Gazpromem zanim nasz rynek będzie gotowy do tego, aby przetestować przedstawione propozycje. Mam nadzieję, że będziemy już wkrótce gotowi – powiedziała Vestager.

Nadużycia Gazpromu w Polsce i regionie

Przypomnijmy, że na początku stycznia rzecznik Komisji Europejskiej mówiła, iż Komisja musi „starannie ocenić, czy propozycja odnosi się w sposób wybiegający w przyszłość do obaw Brukseli o zagrożenia dla konkurencji sankcjonowanej przez unijne regulacje antymonopolowe”.

Jakóbik: Czy Gazprom prowokuje Polskę do przecieku ze śledztwa antymonopolowego?

 

W sierpniu 2012 roku Bruksela wszczęła przeciwko Gazpromowi postępowanie antymonopolowe za naruszenie unijnych przepisów w tym zakresie. W kwietniu 2015 roku Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia (tzw. statement of objections), zarzucając rosyjskiemu monopoliście dzielenie rynków, uzyskiwanie nieuzasadnionego wpływu na infrastrukturę i oferowanie niesprawiedliwej ceny. Zarzuty te odnoszą się do działań Gazpromu względem: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski oraz Słowacji.

Na początku listopada ubiegłego roku Gazprom informował, że doszedł do porozumienia z Komisją Europejską i usunął z kontraktów ograniczenia związane z eksportem. Przypomnijmy, że w połowie października The Wall Street Journal informował, że obydwie strony dążą do jak najszybszego uregulowania śledztwa antymonopolowego, a dzięki ugodzie rosyjski koncern może uniknąć wielomilionowych kar. Mimo to postępowanie przeciwko rosyjskiemu monopoliście się przedłuża.

Reuters