– To jest rok, w którym świętujemy 25 lat współpracy. Kilka dni temu podpisaliśmy rozszerzoną umowę o współpracy z polskim rządem. GE produkując w Polsce elementy dla polskiej energetyki w Polsce pokazuje, że tworzy elementy konkurencyjnej gospodarki – powiedziała Beata Stelmach, prezes General Electric na Polskę oraz kraje bałtyckie. GE odprawiła dostawę turbiny dla Elektrowni Opole, inwestycji realizowanej przez PGE. Jednostka trafi do Opola, gdzie powstanie nowy blok węglowy.
– Dzisiejszy dzień to wielki czas dla GE i miasta. To oddanie dla inwestora turbiny, która zabezpieczy dostawy 900 MWe dostaw energii elektrycznej. Kontrakt jest wart kilkanaście miliardów złotych. Miasto deklaruje chęć dalszej współpracy z GE. Samorząd chce razem z uczelnią wyjść z ofertą, aby potrzebne kadry można kształcić w tym mieście i stanowić zaplecze dla takich firm jak GE – Witold Wróblewski, prezydent miasta Elbląga. Turbina trafi do Opola drogą wodną oraz lądową.
Jak podkreślają przedstawiciele GE, Polska jest bardzo ważna dla firmy, podobnie jak fabryka w Elblągu, która dostarcza produkty dla Polski i Europy.
Budowa turbiny dla Elektrowni Opole to obecnie najważniejsza inwestycja w fabryce w Elblągu. Fabryka zostanie jeszcze dofinansowana kwotą 10 mln złotych.
Rozbudowa Elektrowni Opole to największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski. Jak poinformowało PGE, zaawansowanie prac sięgnęło 70 proc. Na placu budowy pracuje obecnie 6 tys. pracowników. Przy inwestycji kooperuje 300 firm. Zgodnie ze zaktualizowaną strategią PGE wyda 34 mld na inwestycje, w tym 10 mld zł na rozbudowę Elektrowni Opole. Moc elektrowni osiągnie 1800 MWe i zabezpieczy 8 proc. rocznego zapotrzebowania na energie elektryczną w Polsce.
Michael Keroulle, Wiceprezes GE Power, Steam Power – „Jesteśmy dumni, że generatory i turbiny parowe dla elektrowni w Opolu produkowane są przez nasz zakład GE w Elblągu. Te urządzenia, zaprojektowane przez polskich inżynierów i wyprodukowane lokalnie w polskich fabrykach, należą do najbardziej na świecie zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla energetyki węglowej, zapewniających bardzo niski poziom emisji w porównaniu do średniego globalnego poziomu. Jest to wspaniały przykład współpracy oraz osiągnieć GE i Polski, który może być wykorzystany na całym świecie”.
Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie – „GE obecne jest w Polsce już od 25 lat i w tym czasie udało się nam rozwinąć szeroką działalność na wielu płaszczyznach. Szczególnie jesteśmy dumni z naszego udziału w modernizacji polskiej energetyki. Opolska inwestycja jest doskonałym przykładem współpracy z polskimi firmami, dostawcami, czy lokalnymi partnerami, dzięki czemu wspólnie przyczyniamy się do postępu technologicznego w całym sektorze”.
Dla opolskich bloków energetycznych nr 5 i 6 Zakład Turbin GE Power wykonał najbardziej technicznie zaawansowane elementy turbiny, w tym: moduły wysokoprężne, moduły średnioprężne, stojaki łożyskowe kpl., komory zaworowe WP i SP kpl., części fundamentowe oraz rurociągi wlotowe SP. Wyprodukowane elementy z uwagi na moc turbiny 900MW mają także odpowiednie gabaryty. Moduł wysokoprężny o wymiarach 8,05 x 2,87 x 3,25 (m) waży brutto ponad 85 ton. Natomiast moduł średnioprężny przy wymiarach 10,63 x 4,01 x 5,00 (m) osiąga ciężar brutto 166,8 ton.
Ryszard Wasiłek, Wiceprezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. rozwoju – „Budowa dwóch nowych bloków w Opolu ma strategiczne znaczenie dla utrzymania przez PGE pozycji lidera w segmencie wytwarzania energii elektrycznej, a także umożliwi grupie odmłodzenie i unowocześnienie floty wytwórczej. Dzięki wspólnym wysiłkom kolejne etapy tej inwestycji realizowane są zgodnie z harmonogramem i bez zakłóceń, co stawia ten projekt w czołówce polskich projektów energetycznych.”
Z uwagi na wielkość i wagę turbiny jej poszczególne elementy zostaną przetransportowane z Elbląga do Opola odpowiednio do gabarytów drogą lądową lub wodną. Moduł wysokoprężny, którego montaż odbył się na Wydziale Obróbki Kadłubów i Montażu Turbin, będzie transportowany specjalnym samochodem niskopodwoziowym z pilotem. Natomiast moduł średnioprężny przy pomocy suwnicy hydraulicznej zostanie przetransportowany na nadbrzeże Kanału Elbląskiego, skąd popłynie przez Gdańsk do Szczecina i dalej Odrą do Opola. Dostarczenie modułów turbiny na teren budowy elektrowni planowane jest odpowiednio w lutym i marcu 2017 i rozpocznie się etap ich instalacji na bloku nr 6.
Zaawansowanie prac przy budowie dwóch nowych bloków nr 5 i 6 w elektrowni PGE w Opolu przekroczyło 70 proc. i kontynuowane jest zgodnie z harmonogramem. Zatrudnienie na placu budowy przekroczyło 5 tys. osób, a przy realizacji zleceń pracuje ponad 300 firm. Budowa odbywa się w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmuje projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz”. Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MWe – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużywać będą łącznie ok. 4,1 miliona ton węgla. Zastosowanie najnowszych technologii, dostarczonych przez GE, pozwoli na uzyskanie sprawności netto bloku ok. 46 proc. i ograniczenie emisji, w tym emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii. Rocznie nowe jednostki produkować będą do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 8 proc. produkcji krajowej. Żywotność zainstalowanych bloków została przewidziana na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej do 8000 godzin rocznie.
Udział GE w rozbudowie opolskiej elektrowni poprzez zaprojektowanie oraz dostarczenie nowoczesnych technologii i urządzeń kluczowych dla tej inwestycji, jest potwierdzeniem aktywnego i efektywnego uczestnictwa firmy w procesie modernizacji polskiej energetyki. Wyrazem dążeń firmy w tym zakresie jest również podpisane 26 stycznia br. w Warszawie porozumienie o współpracy strategicznej w obszarach energetyki i lotnictwa pomiedzy General Electric a Ministerstwem Rozwoju.
Wspierając modernizację elektrowni węglowych, GE oferuje szereg rozwiązań, które wpisują się w założenia rynku mocy, zmierzającego do zapewnienia elastyczności produkcji energii przez ustalenie najbardziej korzystnego dla Polski miksu energetycznego. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że węgiel jest i pozostanie w najbliższych latach głównym źródłem zasilania krajowych elektrowni, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektrczną. GE jest w stanie wesprzeć Polskę w modernizacji sektora energetycznego, dostarczając rozwiazania, które zapewnią osiągnięcie wyższej wydajności elektrowni przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji CO2. Dzięki zastosowaniu najnowcześniejszych technlogii możliwe jest osiągnięcie czystszej produkcji opartej na węglu, spełniającej wysokie normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską.
BiznesAlert.pl/GE