Rosnieft nie wyklucza możliwości zwiększenia udziałów w niemieckich rafineriach PCK Raffinerie GmbH, MiRO i Bayernoi (w Niemczech) – przyp. red.). Warunkiem jest pojawienie się odpowiednich propozycji oraz opłacalności ekonomicznej – powiedział w rozmowie z dziennikarzami dyrektor Rosnieftu ds. aktywów w Europie Środkowej Brian Chesterman.
– Będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji. Jeżeli pozostali partnerzy będą skłonni do sprzedaży jakichś swoich aktywów to możliwe, że je zakupimy. Ogólnie podstawą do podjęcia takiej decyzji będą względy ekonomiczne. Wobec tego Rosnieft będzie obserwował rozwój rynku niemieckiego i w oparciu o wszystkie te czynniki będą podejmowane decyzje – stwierdził Chesterman. Przy czym nie ujawnił wskaźników ekonomicznych działalności niemieckich aktywów zauważając jedynie, że są one dochodowe.
Rosnąca obecność w Niemczech
Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2016 roku Rosnieft oraz BP zakończyły proces restrukturyzacji joint venture Ruhr Oel GmbH (ROG). W wyniku tego Rosnieft stał się bezpośrednim udziałowcem zwiększając swoje udziały w rafinerii Bayernoil z 12,5 do 25 procent, w rafinerii MiRO z 12 do 24 procent, w rafinerii Schwedt (PCK Raffinerie GmbH ) z 35,42 do 54,17 procent. Z kolei BP skonsoliduje 100 procent udziałów w rafinerii w Gelsenkirchen oraz spółki zajmującej się produkcją rozpuszczalników DHC Solvent Chemie.
Według informacji Chestermana do podziału jont venture doszło w oparciu o obopólne porozumienie, które zostało zawarte na poziomie kierownictwa spółek. Rosnieft postrzega tę wymianę jako ewolucje w stosunkach w brytyjskim BP.
Jednocześnie zaznacza on, że proces reorganizacji ROG nie zakłada żadnych wypłat finansowych zarówno dla Rosnieftu czy BP. Ponadto ROG nie posiada żadnych zobowiązań kredytowych.
– Wszelkie zobowiązania Ruhr Oel GmbH zostaną po równo podzielone między Rosnieft a BP – powiedział Chesterman.
Po podziale aktywów BP skonsolidowało 100 procent udziałów w rafinerii Gelsenkirchen oraz w spółce zajmującej się produkcją rozpuszczalników DHC Solvent Chemie.
W umowie o restrukturyzacji ROG Rosnieft i BP uzgodniły dokonanie w okresie przejściowym stopniowych zmian w łańcuchu sprzedaży produktów naftowych co pozwoli zapewnić terminową i pełną realizację umów z klientami rafinerii. Wcześniej informowano, że etap ten zakończy się w 2018 roku. Następnie Rosnieft zamierza aktywnie korzystać z kontraktów długoterminowych.
Warto zauważyć, że w wyniku prowadzonych działań Rosnieft przejmuje kontrolę nad ponad 12 procentami mocy przetwórczych u naszych sąsiadów zza Odry z ogólnym wolumenem przetwórstwa ropy na poziomie 12,5 mln ton. Tym samym spółka stanie się trzecim co do wielkości przetwórcą ropy na rynku naszych zachodnich sąsiadów. Rosnieft zamierza rozwijać swoją działalność nad Odrą dzięki spółce-córce Rosneft Deutschland.
Wraz z trwającą reorganizacją Ruhr Oel GmbH zakup 16,67 procent udziałów PCK Raffinerie GmbH pozwoli Rosnieftowi wzmocnić pozycję w regionie Berlin/Brandenburgia tworząc dodatkowy efekt synergii dla spółki dzięki bezpośrednim dostawom ropy poprzez ropociąg Drużba.
Oilcapital.ru/Piotr Stępiński