EnergetykaGaz.

Woźniak: PGNiG będzie rozwijać działalność na Ukrainie pomimo obaw Gazpromu

8 marca w Warszawie odbyła się konferencja wynikowa za 2016 rok zorganizowana przez Grupę PGNiG.

– W 2016 roku podpisaliśmy z naszymi strategicznymi odbiorcami na kwotę ponad 13 mld złotych. Daje nam to stabilne perspektywy na kilka lat. To kontrakty średnioterminowe na kilka lat, odnowione, zmienione lub nowe – poinformował wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak ds. finansowych.

– Dokonaliśmy pierwszego eksportu na Ukrainę w historii. Spodziewamy się w tym roku dwa razy większych dostaw. Bardzo uważnie obserwujemy tamten rynek i w połowie roku będziemy komunikowali nasze dalsze działania na tym terenie – dodał.

– Nasza spółka PST zajmuje się w Niemczech już nie tylko sprzedażą gazu z Norwegii, ale także sprzedażą do klientów indywidualnych – powiedział Woźniak.

– Przygotowujemy się do rezerwacji mocy gazociągu Norwegia-Polska i czekamy na procedurę open season – zapowiedział. Jego zdaniem ceny dostaw z Rosji będą rosły ze względu na podwyżkę cen ropy. PGNiG oczekuje także rozstrzygnięcia sporu arbitrażowego o ceny Gazpromu „latem tego roku”. Współpraca z Qatargas przy dostawach LNG przez Świnoujście ma być kontynuowana. W tym roku ruszyła praca biura handlowego PGNiG w Londynie. – Cena ropy już rośnie. Kiedy tylko dojdzie do zmian w kontrakcie będziemy natychmiast informować – podał Maciej Woźniak w odpowiedzi na pytanie z sali o możliwość zmiany warunków dostaw z Kataru i obniżki ceny uzależnionej od wartości baryłki.

PGNiG zamierza gazyfikować Województwo Zachodniopomorskie dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu. – Gazyfikacja tych regionów się ziszcza – powiedział Maciej Woźniak. – Będzie ona polegała między innymi na budowie sieci wyspowych, czyli przewozie gazu skroplonego do ustalonych miejsc i dalsza dystrybucja.

– Docierają do nas informacje, że stronie rosyjskiej nie podoba się rozbudowa połączenia między Polską a Ukrainą. To byłoby jednak skandaliczne, gdyby opinia kraju trzeciego miała wpływać na współpracę dwóch państw, z których jeden należy do Unii Energetycznej a drugi do Wspólnoty Energetycznej. Jeżeli rynek pokaże potrzebę rozbudowy, to nie widzę możliwości ingerencji przez kraj trzeci – ocenił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

– W 2016 roku PGNiG wysłało 370 mln m3 gazu na Ukrainę. W przyszłym co najmniej podwoi wynik. Granica to przepust. 1,5 mld m3 w Hermanowicach – dodał.

Jakóbik: Gazprom rzuca kłody pod nogi Polsce i Ukrainie


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X