Komisja Europejska jest gotowa do rozpoczęcia testu rynkowego propozycji Gazpromu, które mają doprowadzić do ugody w śledztwie antymonopolowym, w którym stwierdzono nadużycia Rosjan. W razie braku porozumienia grożą im miliardowe kary.
8 marca komisarz ds. konkurencji Unii Europejskiej Margrethe Vestager poinformowała, że test rynkowy jest przygotowany do przeprowadzenia a podmioty na rynku europejskim mogą składać uwagi do propozycji rosyjskiego Gazpromu. Nie wiadomo jakie ustępstwa zaproponował rosyjski gigant.
Wiadomo jednak, że Komisja zarzuciła mu nadużywanie pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej (państwa bałtyckie, kraje Grupy Wyszehradzkiej i Bułgaria) poprzez dzielenie rynków, stosowanie nieuczciwych cen i uzyskiwanie nieuprawnionego wpływu na infrastrukturę.
W obiegu medialnym pojawiły się sugestie, że Rosjanie mogą uelastycznić kontrakty tak, aby możliwy był odbiór ich gazu w dowolnie wybranym przez klienta miejscu. W grę mogą wchodzić także inne rozwiązania jak uniezależnienie formuły cenowej od wartości baryłki czy usunięcie kontrowersyjnych klauzul jak take or pay albo zakaz reeksportu.
Test rynkowy to ostatni etap drogi do ugody między Komisją a Gazpromem, w toku którego Bruksela sprawdzi reakcję podmiotów, których dotyka działalność rosyjskiej firmy analizowana w śledztwie, na propozycję z Rosji. Z tego powodu w lutym 2017 roku Vestager mówiła, że wciąż nie ma decyzji o tym, czy dojdzie do ugody.
Neftegaz/Wojciech Jakóbik