Eurostat: Europa kilku prędkości w OZE

15 marca 2017, 08:00 Alert

Unia Europejska systematycznie zwiększa udział Odnawialnych Źródeł Energii w misie energetycznym– wynika z ostatnich danych opublikowanych przez Eurostat. Prym wiodą kraje skandynawskie, jak Szwecja i Finlandia. W ogonie stawki jest Malta, Luksemburg i Holandia. Polska mimo wzrostu udziału OZE pozostaje w grupie państw, które muszą jeszcze do 2020 zwiększyć udział w OZE w konsumpcji energii do 15 proc. Duże dysproporcje w udziale OZE oraz w realizacji postanowień do 2020 roku pokazują, że rozwój OZE w Europie jest bardzo zróżnicowany, a w ogonie stawki nie jest wcale Europa Środkowo – Wschodnia.

Krajobraz

W 2015 roku udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu brutto osiągnął poziom 16,7 proc. w Unii Europejskiej. To prawie dwukrotnie więcej niż w 2004 roku kiedy wskaźnik ten wynosił 8,5 proc.
Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto jest jednym z najważniejszych wskaźników określonych w strategii Europa 2020. Cel jaki ma zostać osiągnięty do 2020 roku dla całej UE to 20 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto. – Jak pisze Eurostat energetyka odnawialna będzie odgrywać kluczową rolę w UE w kwestii zaspokojenia potrzeb energetycznych po 2020 roku. W związku z tym państwa członkowskie uzgodniły już nowy cel udziału energii odnawialnej w UE na poziomie co najmniej 27 proc. do 2030 roku.

Od 2004 roku udział źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrosła znacząco we wszystkich państwach członkowskich. W porównaniu z poprzednio badanym rokiem, udział OZE wzrósł w 22 z 28 państw członkowskich.

Jak dotychczas liderem w udziale OZE w końcowym zużyciu energii jest Szwecja, gdzie dzięki m.in. elektrowniom wodnym to źródło pozwala na 53,9 proc. zaspokojenie potrzeb tego kraju. Wysoki wskaźnik odnotowano także w Finlandii (39,3 proc.), na Łotwie (37,6 proc.), Austrii (33 proc.) oraz w Danii (30,8 proc.). Najniższy udział OZE w końcowym zużyciu energii Eurostat odnotował w 2015 r. w Luksemburgu, i na Malcie ( po 5 proc.) oraz w Holandii (5,8 proc.), Belgii (7,9 proc.) i Wielkiej Brytanii (8,2 proc.).W Polsce wskaźnik ten wynosił 11,8 proc.

Warto jednak odnotować, że Polska sukcesywnie z roku na rok zwiększała ten wskaźnik. Jeszcze w 2004 r. wynosił o 6,9 proc.Warto jednak pamiętać, że każde państwo UE ma swój własny cel strategii Europa 2020. Cele krajowe biorą pod uwagę różne punkty wyjściowe państw członkowskich, potencjalna odnawialna energia i wydajność ekonomiczna.

Spośród 28 państw członkowskich UE, jedenaście osiągnęły już poziom wymagany do spełnienia krajowych celów na rok 2020. Są to: Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Chorwacja, Włochy, Litwa, Węgry, Rumunia, Finlandia i Szwecja. Ponadto, Austria i Słowacja są bliskie spełnia ego limitu i brakuje im 1 proc. aby osiągnąć cele na 2020 r. Na przeciwległym biegunie jest Holandia której brakuje do spełnienia poziomu na 2020 r. 8,2 proc. Podobnie jest we Francji (7,8 proc.), Irlandii i Wielkiej Brytanii (oba kraje 6,8 proc.) i Luksemburg (6,0 proc). W Polsce poziom założony w strategii do 2020 r. zakłada, że udział OZE w finalnej konsumpcji energii wynosi 15 proc.