W siedzibie Ministerstwa Środowiska 31 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra środowiska Mariusza Oriona Jędryska oraz wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.
– Dzisiaj następuje przekazanie do Polskiej Grupy Górniczej 10 koncesji. Spółka ta będzie największym obok PGNiG posiadaczem koncesji węglowodorów – mówił Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska.W zeszłym roku przekazano do PGG w pierwszej transzy 20 koncesji, które należały do Kompanii Węglowej, spółki, która przeobraziła się w nowy podmiot górniczy – PGG.
– Wszystkie sprawy techniczne, kwestie związane z funduszem rekultywacyjnym, finansowe, rachunki bankowe zostały zabezpieczone, a więc cały proces został spięty- mówił wiceminister środowiska.- Dzięki temu przekazaniu, jeśli właścicielem zasobów geologicznych jest Skarb Państwa, to wówczas państwo chcąc utrzymać ciągłość danego podmiotu, musi przekazać koncesje z jednego podmiotu do drugiego – tłumaczył Jędrysek. Podkreślił, że dzisiejszy akt przekazania koncesji dotyczy 2 mld zasobów bilansowych węgla, w tym także ok. 1 mld zasobów wydobywanych, a to jednak tylko 10 koncesji.
– To bardzo ważny etap dla PGG. Jednym z ważnych elementów procesu jest uzyskanie koncesji i aktywów, które zostaną przekazane do PGG. To zakończenie bardzo ważnego etapu. Cały proces techniczny zaczyna się dzisiaj finalizować. Jak mówił Tobiszowski, te działania nie budziły niepokoju w związkach zawodowych.– Wszystkim zależało na tym, aby przekazanie koncesji nastąpiło jak najszybciej. To się stało, za co bardzo dziękuje Ministerstwu Środowiska – mówił Tobiszowski.
Jak mówił minister, dzięki przekazaniu koncesji PGG zwiększy wydobycie o 10 mln ton rocznie. W czerwcu mają się pojawić dokładne dane na ten temat. – Dzięki fuzji KHW i PGG będą inwestycje w kopalnie Murcki-Staszic i Wesoła, co pozwoli na zwiększenie wydobycia – mówił Tobiszowski. Jak dodał, należące do KHW kopalnie Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic, które trafią do PGG, wymagają inwestycji rzędu 400 mln zł. Wiceminister Jędrysek dodał, że szykowana jest nowelizacja prawa geologicznego i górniczego. – Jesteśmy po rozmowach wewnątrz resortu, będą rozmowy także z innymi ministerstwami – powiedział.